fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egyhangú igen a hazugságra
2006. október 7., 11:19
Nem történt meglepetés tegnap délután a parlament rendkívüli ülésén: az országgyűlési képviselők többsége a név szerinti voksoláson bizalmat szavazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és kormányának, így minden maradhat a régiben.

A statisztika kedvéért rögzítsük pontosan: a képviselők közül kétszázheten igennel (köztük az egyedüli független honatya), százhatvanöten nemmel szavaztak és senki sem tartózkodott. Maga a bizalmi szavazás kezdeményezője, Gyurcsány Ferenc sem volt képes a saját személyéről szóló szavazáson elegánsan tartózkodni (talán nem hitt eléggé a biztos többségben?), ehelyett felállva és hangos igennel fejezte ki bizalmát önmaga iránt.

Gyurcsány biztosra ment - sajtóértesülések szerint az országgyűlési képviselőket már csütörtök estére felrendelték a fővárosba, nehogy a gazdák forgalomlassító demonstrációja miatt esetleg ne érjenek fel időben a szavazásra. A kormánypártok tagjai fegyelmezetten mondtak igent, egyetlen renitens képviselő sem akadt, aki úgy gondolta volna, hogy az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után mennie kell a miniszterelnöknek. A szavazásról már vicc is született: eszerint a frakcióban aki Gyurcsány mellett voksolt, az letehette az egyik kezét.

Tegnap óta parlamenti jóváhagyással lehet hazudni Magyarországon, következmények nélkül lehet eltitkolni közérdekű adatokat, érdemi tevékenység nélkül felvenni havonta több százezer forintnyi közpénzt fizetésnek.
A koalíciós képviselőknek tegnap volt egy esélyük egy bűnbakkal elvitetni a balhét - nem éltek vele, mostantól immár közös a felelősség. A szocialisták ugyan már az őszödi beszéd idején bűnrészessé váltak azzal, hogy senki sem borította fel az asztalt, ezt most csak megerősítették, de tegnap a szabad demokraták is beleszavazták magukat a brancsba.

Nem hinném, hogy lenne még egy olyan demokratikus ország a világon, ahol egy hasonló beszéd után a posztján maradhatna a miniszterelnök - nekünk sikerült ezt a bravúrt is összehozni. Mindehhez elég volt egy megkésett, sovány bocsánatkérés, amelyet tegnap végül elmondott a kormányfő, sajnálatát fejezve ki amiatt, hogy "halogatta a szembenézést egy tarthatatlan politikával", mert mindig talált okot, hogy ne válaszoljon "kellő eréllyel és kellő bátorsággal a kihívásokra". Gyurcsány Ferenc bocsánatot kért a "nyers és indulatos fogalmazásért" is.

Pénteken különben tovább folytatódott a hazugság a Tisztelt Házban, hiszen Veres János pénzügyminiszter szerint "a nyilvánosságra hozott államháztartási adatok tartalmával, hitelességével kapcsolatban egyetlen alkalommal sem merült fel kétely, sem belföldön, sem külföldön (...), a Pénzügyminisztérium tavaly és idén is, minden hónapban, az előre közölt publikációs naptár szerinti időben nyilvánosságra hozta azokat az adatokat, amelyeket a költségvetésről, a fő folyamatokról nyilvánosságra kell hozni".

A pénzügyminiszter különben tegnap a Népszavában - az MSZP elnökségi tagjaként - a szeptember 18-19-i események okozójának jelölte meg az ellenzék vezérét, szemérmesen elhallgatva azt a tényt, hogy a pártja vezette koalíció juttatta ilyen reménytelen helyzetbe az országot.

Az Országgyűlés tegnap nem vette figyelembe Sólyom László köztársasági elnök javaslatát, a polgárok által megválasztott politikusok többsége nem akarta megoldani a kormányfő által létrehozott morális válságot. Aki elfogadhatatlannak tartja a helyzetet, annak maradt az utca a véleménynyilvánításra.

Lukács Csaba, Magyar Nemzet