fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Harc a pozíciókért, balliberális belháború
2006. október 9., 07:52
Késhegyig menő vitákat, a szűkülő pozíciókért vívott hatalmi harcot hozta az MSZP és az SZDSZ számára az egy héttel ezelőtti önkormányzati választás. A pénteken megalakuló Fővárosi Közgyűlés minimálisra csökkent koalíciós többségének törékenységét fokozhatja sértett politikusainak növekvő száma.

Bár ma ünnepélyes keretek között, a Főpolgármesteri Hivatal dísztermében kiosztják a fővárosi képviselők megbízólevelét, és pénteken megalakulhat az új közgyűlés, a jelek szerint belháború dúl az MSZP-n és az SZDSZ-en belül is. Mint arról beszámoltunk, a balliberális koalíció csak a főpolgármesteri posztját alig másfél százaléknyi szavazatelőnnyel megtartó Demszky Gábor törvényes trükkjével, a szabad demokrata listáról szerzett mandátumáról való lemondásával jut egyfős többséghez az így 67 tagúvá vált Fővárosi Közgyűlésben. Ennek törékenységét jelzi, hogy éles szóváltások, késhegyig menő viták közepette alakult meg a múlt héten az MSZP frakciója. A párt Köztársaság téri székházában tartott zárt ülésen a távirati irodának kiszivárogtatott hírek szerint Hunvald György, Erzsébetváros újraválasztott polgármestere élesen bírálta a frakcióvezetőnek megválasztott Molnár Gyulát, aki amellett, hogy Újbudán szintén polgármester, egyben országgyűlési képviselő és a szocialisták budapesti elnöke is.

Ugyan Molnár Gyula az ülésen nyilatkozási tilalmat rendelt el a képviselőcsoportot érintő ügyekben, egyértelmű, hogy a koalíció kudarccal felérő győzelme miatt egyre nő a sértett emberek száma. Belső, megerősített információnk szerint nemcsak a szocialisták alapszabályába ütközik a funkcióhalmozás - egyidejűleg csak három fontos tisztség tölthető be a pártban -, hanem ez ellen jelentős számú képviselő is tiltakozik. Úgy tudjuk, hogy például Hunvald, aki még az októberi választás előtt lemondott parlamenti mandátumáról, mindent elkövet azért, hogy a jövőben ne Molnár legyen a frakcióvezető. A pártban nem titok: a VII. kerületi önkormányzat vezetője szeretné ezt a posztot betölteni, míg az előző időszakhoz képest várhatóan kevesebb számú főpolgármester-helyettesi posztra többen is pályáznak. Molnár Gyula neve itt is felvetődött, de ilyen szerepre tör a II. kerületben és a Belvárosban is elbukott polgármester, Horváth Csaba és Steiner Pál, az egykori főpolgármester-jelölt Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi tulajdonosi bizottság eddigi elnöke, Somlyódi Csaba és egy újonc, Hagyó Miklós is. A koalíciós pártok között azonban még arról is vita támadt, hogy Demszky egy SZDSZ-es helyettese mellé két vagy három MSZP-s segítőt válasszanak.

A szabad demokraták számára lesújtó választási eredmény - tizenhat helyett kilenc képviselői hely - az SZDSZ-frakcióban is kirobbantotta a viszályt. Bőhm András helyett Ikvai-Szabó Imrét választották frakcióvezetőnek, aki az előző ciklusban jogköreitől megfosztott Atkári Jánost váltotta a gazdasági főpolgármester-helyettesi poszton. Demszky ugyanakkor a választási kampányban hiába hirdetett új csapatot, ha a közgyűlésbe került újonc képviselők, Bojár Iván András, John Emese és Z. Halmágyi Judit mellett a régiek nem rúghatnak labdába, a helyzet elmérgesedése náluk is valószínűsíthető. Ma ül össze az SZDSZ budapesti választmánya, hogy kiket delegáljon a lemondások (Demszky Gábor, Rajk László) miatt megüresedő helyekre.

Magyar Nemzet - fidesz.hu