Az elemzők szeptemberre várják a "nagy ugrást" az inflációban: az augusztusi 3,5 százalékos év/éves áremelkedés után szeptemberre 5,2 százalékot mutat a NAPI Gazdaság elemzői konszenzusa. (A KSH szerdán teszi közzé az adatot.) Az előző hónaphoz mért áremelkedés is brutálisan megugrott, az augusztusi stagnáláshoz képest 1,83 százalékra. A decemberre, illetve az év átlagára vonatkozó várakozások mindezzel együtt gyakorlatilag nem változtak az egy hónappal korábban mérthez képest: decemberre 6,05, az év egészére pedig 3,67 százalékos drágulást prognosztizálnak a szakértők - a Reuters 6,24, illetve 3,72 százalékot vár. A maginfláció is jelentősen gyorsult szeptemberben, az augusztusi egy hónapra 0,5, illetve egy évre visszatekintő 2,1 százalékos ütem a kilencedik hónapban 1,3, illetve 3,6 százalékra is gyorsulhat. A maginflációban már az év közepe óta felfelé mutató kockázatokat látunk - mondta a NAPI Gazdaságnak Eppich Győző, az OTP Bank elemzője.
Az infláció szeptemberi gyors növekedése mögött jórészt az áfa, valamint a hatósági árak növekedése áll. A forgalmi adó emelkedésének hatása 1,0-1,2, míg a szabályozott árak havi árindexe 5,6 százalék lehet - kommentált Rebák Attila, a Credit Suisse makroelemzője. Kérdés, hogy e hatások milyen mértékben jelennek meg már a szeptemberi ütemben. A hatósági áremelések hatását 1,1 százalék körülire teszem, amely teljes egészében megjelenik az indexben, az áfa teljes hatását 1 százalék körül várjuk, de szeptemberben még csak egy részének megjelenésére számítunk - vélekedik Kondrát Zsolt, az MKB szakértője.
Az elemzők abban is egyetértenek, hogy a mindig bizonytalanságot jelentő élelmiszerárak az áfaváltozásnál nagyobb mértékben nőnek, valamint az is felfelé mutató kockázatot jelent, hogy a cégek az áfanövekedés mellett más okból történő áremelésekkel is próbálkozhatnak. Mindezek mellett ugyancsak az infláció gyorsulását támogatja a tömegközlekedési tariák (MÁV, Volán) emelése, a részben már megjelenő háztartási energiaár-emelések és a jövedéki adó emelése is (ez utóbbi néhány hónap alatt megy át a jelentős raktárkészlet miatt). A távolabbi kilátások azt mutatják, hogy januárban, illetve a jövő év első negyedévében várható az infláció további számottevő gyorsulása. Rebák jövőre 6,9 százalékos átlagos inflációt vár, igaz, 2007 decemberére 4,5 százalékra szelídül az egy évre visszatekintő áremelkedés. A maginfláció azonban magas marad, jövőre átlagosan 4,8 százalékos lesz, az év végén pedig 3,7 százalékos.
A drágulást csak gyengíteni tudják a jelentősen visszaeső üzemanyagárak - mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Egyes számítások szerint ez 0,3 százalékkal lassítja az ütemet.
NAPI Online - fidesz.hu