fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kiosztották a Tőkés László díjat Kisvárdán
2006. október 10., 11:15
Idén is kiosztották a Tőkés László díjat és emlékérmet 2006. október 8-án Kisvárdán. Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján a 2006. évi Tőkés díjat a forradalomban jelentős szerepet betöltő személynek kívánták adományozni - mondta köszöntő beszédében Lengyel Szabolcs, a Tőkés Alapítvány elnöke.

Így az idei egyéni díjat Kiss Tamás 1956-os forradalmár-szabadságharcosnak ítélte a kuratórium. A díjátadó ünnepségen Tőkés László hirdette Isten igéjét. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke beszédében rámutatott: - Meg kell szabadulnunk a bűn fogságától! Mert minden "fal", fogolytábor, börtön és diktatúra mögött a bűn található. Minden elnyomás alapja a bűn, mellyel - vallásunk szerint - szabad lelkiismerettel kell viaskodnunk egész életünkben.

- Kiss Tamás a forradalom viharmadara volt. A mi időnkben ha valaki tett valamit a hazájáért, előbb-utóbb börtönbe került. Tamás barátunk sem kerülhette el sorsát - mondta Balás-Piri László, a Történelmi Igazságtétel Bizottság alelnöke laudációjában. A kitüntetett életútjának felidézése után rámutatott: Kiss Tamás szabadulását követően hamar ráébredt arra, hogy megbélyegzett ember, s legfeljebb segédmunkásként számít rá a szocializmust építő társadalom. Ennek ellenére nem adta fel a küzdelmet, s 1970-ben levelező tagozaton folytathatta jogi tanulmányait, majd 1975-ben "cum laude" doktorált.
Kiss Tamás öt év börtön után 1960-ban szabadult. Ezt követően vagongyárban dolgozott, mint karbantartó segédmunkás. Majd szerszámgépgyárban tevékenykedett. Közben elvégezte a közgazdasági technikumot és képesített könyvelő lett. Az egyetem befejezése után jogász. 1990-től Balassagyarmat alpolgármestere. 1996-1999 között a miniszterelnöki hivatal kormányfőtanácsadója. A budapesti Kossuth téren lévő Forradalom Lángja emlékmű a nevéhez fűződik.

Az ünnepi esemény megható pillanataként Kiss Tamás egykori szabadságharcos a neki ítélt Tőkés díját, melynek összege félmillió forint -, átadta az Erdélyi '56-os Bajtársi Társaság vezetőjének, Józsa Csabának, a sepsiszentgyörgyi Vargha Mihály szobrászművész által tervezett '56-os emlékmű avatás támogatására.

A Tőkés László Alapítvány 1989-ben kezdte meg tevékenységét. Az utóbbi három évben indították el azt a "nemzetmentő missziós munkát", melynek eredményeként 2006-ban hatvan határon túli magyar nemzetiségű, magyar iskolában tanuló diák kap havi ötezer forintos ösztöndíjat. Tizenhat fő a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban, hat fő a szatmárnémeti Református- , öt fő a zilahi Wesselényi Református-, míg nyolc fő a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnáziumban, továbbá tíz fő a Gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsében katolikus Líceumban, valamint öt-öt főt támogatnak Kárpátalján, Szlovákiában és a Vajdaságban.

Frigyesy Ágnes - fidesz.hu