A mai napon kezdődő két napos európai parlamenti konferenciára meghívást kaptak a nemzeti parlamentek költségvetési bizottságainak tagjai is, hogy együttes erővel, ismételten felhívják a tagországok kormányainak figyelmét az uniós pénzek elköltésének átláthatóbb elszámolhatóságára. Az Európai Számvevőszék folyamatos kritikája ellenére, a mai napig nem történt jelentős előrelépés az uniós közpénzek kifizetése során jelentkező hibák és szabálytalanságok kezelésében. Az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának tagjai ezért úgy döntöttek, hogy politikai nyomást gyakorolnak a tagországok vezetőire azáltal, hogy valódi biztosítékot kérnek arról, hogy saját országukban az ellenőrzési és felügyeleti rendszerek hatékonyak, azaz az uniós pénzek elköltése szabályszerű.
De Blasio Antonio európai parlamenti képviselő (Fidesz - Európai Néppárt), a költségvetési ellenőrző bizottság tagja valamint a konferencián résztvevő Varga Mihály országgyűlési képviselő, a költségvetési bizottság elnöke szerint "jelenleg Magyarországon azt tapasztaljuk, hogy az európai uniós pénzek ellenőrzése, - mivel különböző szervek között oszlik meg - nem transzparens. Az átláthatóságot szolgálná, ha a jelenlegi kormányrendelet által szabályozott irányító-, kifizető-, közreműködő hatóságok, és lebonyolító szervek ellenőrzési kötelezettsége törvényi szintre emelkedne, és ezzel parlamenti hatáskörbe kerülne. Továbbá meg kellene szüntetni, azt a deviáns helyzetet, hogy a magyar államháztartási törvényben csak az uniós források kezelésével megbízott vezetőknek nem kell vezetői elszámoltathatósági nyilatkozatot kiadniuk. A magyar számvevőszéknek nagyobb szerepet kell játszania az uniós pénzek magyarországi felhasználásának ellenőrzésében. Ennek megfelelően javasoljuk, hogy a zárszámadásban külön fejezetben foglalkozzon a számvevőszék az uniós források hazai felhasználásával."
De Blasio támogatja az uniós források jogszerű elköltésének és hatékony felhasználásának érdekében azt a bizottsági törekvést, hogy minden ország tegye közzé azok neveit, akik uniós támogatásban részesültek. Elsősorban a mezőgazdasági és a strukturális alapokból való uniós pénzek kedvezményezettjeiről van itt szó.
"A nyilvánosság számára is elérhetővé váló információk, reményeink szerint az uniós pénzek elköltésének a tisztaságához, átláthatóságához, valamint korrektebb elszámolhatóságához vezethet Magyarországon is."
De Blasio Antonio
Európai parlamenti képviselő
fidesz.hu