Carter szerint Észak-Korea lerohanásának kérdése már 1994-ben felvetődött, amikor Phenjan kiutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit. Washington és Szöul akkor egyetértett abban, hogy többszörös katonai erejükkel vereséget mérnének Észak-Koreára. Az egyik legfőbb visszatartó tényező azonban az északi válaszcsapás lehetősége volt: Phenjan már akkor több mint 20 ezer rakétát lőhetett volna ki a déli fővárosra. Azóta romlott a helyzet. Jimmy Carter szerint ezért csak a tárgyalásos rendezés útja járható. Bár Washington - miután George Bush "a gonosz tengelyéhez" sorolta a kommunista államot - kikötötte, hogy nem bocsátkozik közvetlen tárgyalásokba Phenjannal, a kulisszák mögötti egyeztetések kiutat jelenthetnének a helyzetből.
Carter szerint, akit 2002-ben Nobel-békedíjjal tüntettek ki, nem vezet sehová az a merev álláspont, hogy - mint azt James Baker volt külügyminiszter, a Bush-kormány egyik meghatározó szürke eminenciása kijelentette - "nem jelent megbékélést, ha az ellenségeinkkel szóba állunk". Carter úgy látja, jelenleg két dolgot tehet a nemzetközi közösség. Úgy dönthet, hogy katonai fenyegetéssel és az embargók fokozásával, az elszigetelés erősítésével atomprogramja feladására kényszeríti Phenjant. Ezzel az opcióval két baj van: Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőt és tábornokait a külső nyomás nem látszik megtörni, Kína és Dél-Korea pedig, amelyeknek a segítsége nélkülözhetetlen, nem hajlandó a phenjani vezetés helyzetének megingatására.
A másik, járható út a párbeszédé: az Egyesült Államoknak fokozatosan, apró lépéseket téve kell elérnie, hogy Észak-Korea lemondjon atomprogramjáról. El kell kerülni azt, hogy Észak-Korea azt érezze, kizárták a nemzetközi közösségből és fenyegetik a létezését. Washingtonnak határozottan és egyértelműen ki kell nyilvánítania, hogy nincsenek ellenséges szándékai, békére törekszik. Az észak-koreai atomrobbantás után ez a lehetőség is nehezebbé vált, de ha Amerika nem tesz lépést ebben az irányban, akkor Phenjan valószínűleg nem fog visszakozni - írta Jimmy Carter.
MTI - fidesz.hu