Az állam- és kormányfők félévközi találkozóját ezúttal informális jelleggel, a soros elnökséget adó Finnországban tartják, a fő témák - mint arról Paula Lehtomaki uniós ügyekért felelős miniszter az Európai Parlament plenáris ülésén beszámolt - a legális
és illegális bevándorlás, az EU-orosz viszony, a innováció és az energia-együttműködés lesz, de foglalkoznak aktuálpolitikai kérdésekkel is, mint például a dárfúri helyzet.
Oroszország nem utolsósorban a biztonságos energiaellátásban játszott szerepe miatt fontos stratégiai partnere az uniónak, de az elmúlt években a politikai, gazdasági, kulturális és tudományos élet széles területén dolgoztak ki a korábbinál többrétegű viszonyt. Mint Lehtomaki fogalmazott, Brüsszel és Moszkva között nyitott párbeszéd zajlik, így ennek keretében minden fontos témát megvitathatnak.
A finn miniszter asszony ezzel egyértelműen emberi jogi kérdésekre, illetve Politkovszkaja halálára célzott. Az orosz vezetés csecsenföldi politikáját is bíráló újságírónőt szombaton lőtték le Moszkvában. Lehtomaki - José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel együtt - az eset tüzetes kivizsgálására, a tettesek megbüntetésére szólította az orosz hatóságokat. EP-képviselők ugyanakkor bírálták az uniós vezetőket, hogy ilyen körülmények között vendégül látják az orosz elnököt. Az emberi jogi ügyekben rendszerint aktív Daniel Cohn-Bendit például nyíltan célzott arra, hogy az orosz államfő környezete is érintett lehet az újságírónő halálában, és kifogásolta, hogy Lahtiban megvacsoráztatják Putyint, ahelyett, hogy csak tárgyalnának vele. Az EP-plenárison szerdán egyperces néma felállással emlékeztek
Politkovszkajára.
A csúcs többi témájáról a plenáris ülés résztvevői előtt szólva Barroso bejelentette, hogy az Európai Bizottság részletes dokumentumokkal készül mind a közös energiapolitika, mind az innováció segítése érdekében. Képviselők ugyanakkor kételyeiket fejezték ki a tényleges előrelépés kilátásait illetően, részben azzal érvelve, hogy a tagállamok aligha kívánják finanszírozni a bizottság nagyszabású terveit az említett területeken. A bevándorlási politikát illetően szintén az uniós szintű egység létrehozását, valamint az EU-n kívüli - kibocsátó, illetve tranzit - országokkal folytatott együttműködés fontosságát emelték ki a felszólalók. Erre a témára az állam- és kormányfők decemberi hivatalos találkozójukon is visszatérnek.
MTI - fidesz.hu