Az elnökség döntése értelmében a kérdéssel jövő év júniusában foglalkoznak újból, annak függvényében, hogy addig milyen politikai fejlemények történnek Szlovákiában.
Poul Nyrup Rasmussen, az ESZP elnöke a döntést bejelentő sajtóértekezletén úgy fogalmazott: a pártszövetség történelmi döntést hozott, amellyel kiállt a demokratikus elvek, a szélsőséges pártokkal való együttműködés tilalma mellett. A határozat oka ugyanis az, hogy a Smer - amely nyáron megnyerte a szlovákiai parlamenti választásokat - utóbb kormánykoalíciót kötött a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párttal (SNS). Márpedig - mint a most elfogadott dokumentum emlékeztet rá - az ESZP 2001-es berlini kongresszusán olyan határozat született, hogy a szervezet egyetlen tagpártja sem lép szövetségre vagy bármilyen szintű együttműködésre olyan politikai pártokkal, amelyek faji vagy etnikai alapú gyűlölködést szítanak.
Rasmussen hangsúlyozta: itt nem pusztán pártpolitikáról van szó, hanem alapelvekről, felelősségről. Ha ugyanis szó nélkül hagynák, hogy egy párt koalícióra léphet egy szélsőjobboldali, populista szervezettel, akkor ezzel magát a demokráciát veszélyeztetnék. Bár a kiadott közlemény szerint Robert Fico, a Smer és egyben a szlovák kormány vezetője szerdán levelet intézett Rasmussenhez, jelezve, hogy felfüggeszti részvételét az ESZP tanácskozásain, a dán politikus szerint az elnökség olyan súlyosnak ítélte meg a szlovákiai helyzetet, hogy ezt az önként vállalt korlátozást nem találta elégségesnek, s meghozta mostani határozatát. A dokumentumot egyébként 327 szavazattal, 15 ellenében fogadták el, s csak a szlovák, illetve a cseh tagpárt voksolt ellene - közölte Rasmussen.
Arra a kérdésre, mit várnak a Smertől a döntés visszavonása érdekében, azaz mit kell tennie a szlovák pártnak, hogy a jövő júniusi felülvizsgálat során az ESZP elnöksége visszavonja mostani döntését, Rasmussen azzal válaszolt, hogy utalt az imént idézett berlini kongresszusi alapelvekre.
Amit az ESZP elnöke csak körülírt (azaz hogy véget kell vetni a Smer és az SNS közötti szövetségnek), azt a tanácskozáson részt vevő magyar politikusok nyíltan ki is mondták. Dobolyi Alexandra, az MSZP európai parlamenti képviselője, az ESZP elnökségének tagja magyar újságírókkal közölte: az SNS-t, de legalább annak vezetőjét, a szélsőséges magyarellenes kijelentéseiről is ismert Ján Slotát ki kell tenni a szlovák kormánykoalícióból ahhoz, hogy jövő júniusban megmásíthassák a döntést. Gurmai Zita, az ESZP nőszervezetének elnöke pedig hozzátette: a határozat a szociáldemokrácia értékeiről szól, s azt nagyon komoly vita előzte meg. Gurmai szerint a döntés nyomán értelemszerűen az ESZP év végi kongresszusán nem lesz szavazás a szlovák párt teljes jogú felvételéről. A következő 9-10 hónapról pedig az MSZP-s politikus elmondta, az egyfajta esélyként szolgál arra, hogy a Smer mind a magyarokkal kapcsolatosan, mind a nacionalizmussal kapcsolatosan végre világos jelzéseket adjon.
MTI - fidesz.hu