- Tizenhat év polgármesterség és az október elsején, csak minimális különbséggel elvesztett főpolgármester-választás után a napokban elköszönt Óbudától, ma pedig a legnagyobb párt fővárosi frakcióvezetőjeként élete első ülésére készül a Fővárosi Közgyűlésben. Felkészült arra, hogy az eddigiekhez képest egészen más várospolitikai feladatai lesznek?
- Óbuda-Békásmegyer polgármestereként már az előző ciklus elején elhátároztam, hogy legkésőbb, ez évtő1 felhagyok a kerületi szintű politizálással. A fideszes Bús Balázs személyében nagyon tehetséges és becsületes ember lett az utódom, akinek ezúton is gratulálok. Remélem, hogy az óbudai önkormányzat továbbra is olyan kiegyensúlyozottan működik majd, mint idáig. Sok sikert kívánok az egész képvise1ő-testületnek.
- A Fidesz korábbi gyakorlatától eltérően önt nem egy, hanem négy évre, egyhangúlag választották meg a fővárosi képviselőcsoport élére, így hosszú távra tervezhet. Milyen átfogó elképzelései vannak?
- A Fővárosi Közgyűlés legnagyobb, 25 tagú frakciója az alapszabály megváltoztatásával, a ciklus végéig bízott meg. Vélhetőleg ez a bizalom tizenhat éves polgármesteri tevékenységemnek szól, hiszen Óbudán minden polgármester-választást nagy fölénnyel nyertem meg. A főpolgármester-jelölti kampányt, az elért eredményt is sikeresnek ítélhették meg képviselőtársaim, hiszen személyemben most először ül valaki a Közgyűlésben, akinek Demszky Gábor 360 ezer szavazatával szemben csaknem annyi, 350 ezer szavazata van. Az ötfős KDNP-frakcióval szoros szövetséget kötünk, amely létszámban csaknem a közgyűlés fele. Tulajdonképpen egyszerű a program: szakmai alapon dolgozni Budapestért, az itt élő emberekért, háttérbe szorítva a pártpolitikát, amennyire csak lehet.
- Csakhogy a balliberális koalíció eddigi gyakorlata az volt, hogy - szakmai megalapozatlanságot emlegetve, azonban nem titkoltan politikai megfontolásokból - az ellenzék javaslatait lesöpörték, legtöbbször még csak napirendre sem vették a Fővárosi Közgyűlésben. Az új frakció mögött lesz megfelelő szakmai háttér?
.
- A Fidesz-frakció három ember kivételével lényegében kicserélődött, de áttekintettem az előző ciklusbeli ellenzéki előterjesztéseket, és azokkal nem volt szakmai probléma. A főpolgármester és környezete valóban csak kifogások kerestek. Megjegyzem, a kampányban éppen Demszky Gábor volt az, aki leginkább mellőzte a szakmaiságot. Azt biztosan ígérhetem, hogy a város érdekében félre tudom tenni mind a politikai, mind a személyes sérelmeket. A bizalom, amit kaptam, arra kötelez, hogy Budapest jövője érdekében minél többet megvalósítsak a Fides elképzeléseiből, amely nagyon közel áll saját programomhoz. Ezeket kell összecsiszolni a koalícós tervekkel. Legfőbb szempontunk, hogy legalább olyan fontos a város stabil működtetése és üzemeltetése, mint a beígért, nagy ívű fejlesztések.
- Erről szól a főpolgármester által a frakcióvezetők elé terjesztett elvi nyilatkozatról tegnap kezdődött vita is?
- Úgy tűnik, Demszky Gábor korábbi városvezetési stílusát akarja folytatni. Erre utal az a puccsszerűen szétküldött levél, amely nagyon hangzatosan a Budapest újraegyesítésérő1 szóló egyezményt íratná alá velünk. Mi konkrét kiegészítésekkel érkeztünk a tárgyalásra, amelyet folytatunk, és bízom a megegyezésben. Egy általános, a demokráciát önmagában hirdető kinyilatkoztatásnak nincs értelme. Először is szembe kell nézni a korábbi ciklusok hibáival, mulasztásaival, beváltatlan ígéreteivel, a főváros valódi pénzügyi helyzetével. Továbbra sem tudjuk pontosan, hogy mekkora a költségvetési hiány, a forráshiány, az agósságállomány. Az általánosságokon túl ragaszkodunk ahhoz, hogy a memorandum tartalmazza a mi programunk főbb pontjaít, többek között a közterü1eti rend megteremtesét, a működési biztonságot, a szakmai együttműködést, különben egy ilyen papír csak a főpolgármester személyes népszerűségét erősítené, a valódi munka lehetőségét viszont gyengítené.
- Mit várnak el Demszkytől?
- Alapvetően meghatározza majd a Fővárosi Közgyűlés stílusát, hangulatát és eredményességét is, hogy Demszky Gábor, aki retorikájában nagyon demokrata és nagyon liberális, ezeket az általa hangoztatott, de kevésbé gyakorolt elveket mennyire fogja érvényesíteni a jövőben. Ha figyelembe veszi, hogy egy hatalmát meg nem kérdőjelező, de vele csaknem azonos legitimitású személy is ül már a közgyűlésben, valamint elfogadja, hogy az ellenzék egy híján azonos létszámú a koalícióval, akkor nyitottak vagyunk az együttműködésre. Ellenkező esetben nagyon kemény ütközésekre számíthat.
- Frakcióvezetővé választása után arról beszélt, hogy az MDF-fel is tárgyalásokat kezdeményeznek, azonban a közgyűlésben tizedakkora párt elnöke már másnap reggel leszögezte, hogy a Fidesszel nem egyezkednek. Most akkor mi a város érdeke?
- Én az MDF tekintetében is hajlandó vagyok félretenni minden korábbi sérelmet. Kérdés, hogy a párt elnöksége, elnök asszonya mennyire köti pórázra három fővárosi képviselőjét. Egyébként sem akarunk vérszerződést kötni, de megelőlegezzük a bizalmat, hogy a következő időszakban nem folytatják azt a se hal, se hús politikát, amelyet a kampányban tapasztaltunk. Nagyon sokat várok viszont a szocialistákkal való egyeztetéstől, hiszen politikai nézeteink különbözősége ellenére, szakmai és működési kérdésekben megállapodva, Óbudán megteremtettük a konszenzusra épülő önkormányzatot. Egyeztetést kezdeményezek a szabad demokratákkal is.
- Garantáltan éles vitához vezetnek majd azonban azok a mai napig megválaszolatlan kérdések, mint a négyes metró tisztázatlan finanszírozása, a BKV súlyos anyagi helyzete vagy a továbbra is következmény és felelősök nélküli Combino-botrány.
- Bizonyos dolgokkal szembe kell nézni, nem szabad tovább misztifikálni a leendő uniós forrásokat. A főváros jelenleg a tervezett pályázatok önrészének csak egy kis hányadát képes biztosítani. Nézzük a tényeket: Magyarország, az úgynevezett kohéziós alapból városi közlekedésfejlesztésre összesen 417 milliárd forintot költhet. Az EU strukturális alapjaira is lehet ugyan különféle fejlesztésekhez pályázni, de ez ma még bizonytalan. A négyes metró építése önmagában 300 milliárd forint, tehát mindenképpen tisztázni kell, hogy mit akarunk, mit akar a kormány, és valójában mire jut pénz. Ami a BKV ügyeit, a Combino-botrányt illeti, én már előre jeleztem, hogy emberek bizonytalan alapokon történő meghurcolásában nem leszek partner. Ez nem jelenti azt, hogy a felelősséget nem kell tisztázni, de a problémák higgadt megoldására van szükség.
- Főpolgármester-jelölti kampányában végigjárta Budapest mind a huszonhárom kerületét, ahol számos gonddal, a helyiek által megfogalmazott igénnyel találkozott. A
főváros kompetenciájába tartozó ügyekben előterjeszti-e a régi fideszes javaslatokat, vagy újakkal is készül?
- Mindkettőre lesz példa. A fővárosi ellenzék vezéreként nem fogom sajnálni a fáradságot, hogy rendszeresen kapcsolatot tartsak a kerületi polgármesterekkel. Ez mindenképpen újdonság lesz a képviselőcsoport eddigi tevékenységéhez képest.
- Függetlenségét ellenfelei állandóan megkérdőjelezték a kampányban. Most, hogy a Fidesz frakcióvezetője lett, nem tart attól, hogy ismét felerősödnek a támadások.
- Az eredmények azt mutatják, hogy a választók nem hagyták magukat befolyásolni. Az, hogy pártonkívüliként egyhangúlag választottak meg a Fidesz frakciójának vezetőjévé, csak megerősíti, hogy jó úton járok. Orbán Viktor hamarosan kötünk egy új megállapodást a jövőről. Hozzá kell tennem, hogy a Fidesz elnöke korrekt volt, és utolsó szóig becsületesen betartotta korábbi megállapodásunkat. Mindez messzemenően cáfolja azokat a rágalmakat és igaztalan támadásokat, amelyekkel az elnök urat és engem is megpróbáltak eltéríteni eredeti céljainktól.
Szabó Zsolt, Magyar Nemzet
fidesz.hu