fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szlovákia: (egyelőre) népszerű demagógok
2006. október 13., 16:46
A lakosság 45,5 százalékának bizalmát élvezi egy frissen közzétett felmérés szerint Robert Fico, a hárompárti kormánykoalíció miniszterelnöke, akinek pártja, a Smer-Szociáldemokrácia tagságát az Európai Szocialisták Pártja (ESZP) csütörtökön tíz hónapos időtartamra felfüggesztette, amiért Fico együtt kormányoz az európai értékrenddel összeegyeztethetetlen magatartást tanúsító Szlovák Nemzeti Párttal (SNS).

Ellenzéki politikusok szerint az SNS-től, annak vezetőjétől, a magyar- és romaellenes kirohanásairól ismert Ján Slotától elhatárolódni nem hajlandó Fico politikai üzeneteként is értelmezhető ez a magatartás. Elemzők szerint ez egyszersmind jelzésértékű is, mert nem csak azt a gyanút erősíti, hogy Fico kvázi-szociáldemokrata és vérbeli populista, hanem azt is, hogy a hatalom megtartása érdekében olyan elvtelen alkuktól sem retten majd vissza, amilyeneket a hatalom megszerzése érdekében tett ígérgetései során még elutasított. Okkal tehette, mert tudta: az előtte nyolc évig kormányzó jobbközép koalíciótól olyan gazdasági állapotban veheti át az országot, hogy egy ideig akár osztogathat is, később pedig majd csak lesz valahogy. Csütörtökön, pár órával a Smer tagságának felfüggesztéséről született ESZP-döntés előtt Fico a szociális célú támogatások hárommilliárdos emelését, három százalék alatt inflációt, hét százalékot meghaladó össztermék-növekedést ígért. Egyben kijelentette, hogy kormánya első száz napja során többet tett az emberek érdekében, mint az elődjei nyolc év alatt.

Az ellenzéki pártok vezetőinek pénteki találkozója után az előző miniszterelnök, Mikulás Dzurinda ennél is messzebbre ment, amikor Fico "diktátori hajlamairól és bolsevista módszereiről" beszélt. Bugár Béla, az MKP elnöke pedig "a szlovákiai magyarságban és a külföldi tőkében ellenségképet kereső" Ficót minősítette. Míg az egyik felmérés csütörtökön közzétett mutatói a Fico-kabinet 40,7 százalékos támogatottságát jelezték, másnap, a személyes népszerűséget mérő felmérés a Fico iránti bizalom 45,5 százalékát jelezte. Fico mögött második a sorban a láthatóan neki szurkoló államfő, Ivan Gasparovic, akinek népszerűsége Fico indexének a felét sem éri el (21,8). Harmadik a sorban Ján Slota, akiben a megkérdezettek 18,9 százaléka bízik, talán azért is, mert azt is hiszi, hogy egyszer majd ő is, vagy ha mégsem, akkor majd az unokája is Slotához hasonlóan röpködhet a saját repülőgépén a "saját városa", Zsolna (Zilina) fölött, ahol évek óta ő a főpolgármester.

Az ő szemükben Slota a nemzet és az egyén fölemelkedésének jelképe, aki a földön, vízen is képes járni és száguldozni: milliókat érő motorjainak valamelyikén, drága autóival az ország útjain, luxusjachtjával a dalmát tengerparton. A lelkes rajongó titkon arról is álmodik, hogy ő is ezekbe a magasságokba emelkedik, ő is csilloghat majd egyszer a médiában - ahogy Slota oly sokszor -; hogy egyszer talán majd ő is ugyanúgy szidhatja a magyarokat, a romákat, a homoszexuálisokat a kamerák előtt, mint Slota. Ha pedig nem kedvére való a műsorvezető, a vitapartner, akkor akár faképnél is hagyhatja a stúdióbelieket és a nézőket, ahogy Slota tette a héten élő adásban, amikor kínos kérdésre kellett volna válaszolnia.

Tudni érdemes: Slota sokak szemében eszménykép. Kivonulása a stúdióból nem csak a férfiúi bátorságot, nem csak az eszményi jellemet jelenítette meg rajongói előtt, de azt is, hogy van egy ember, egy igazi hazafi, aki bátran megmutatja, hogy akárkikkel nem hajlandó egy stúdióban maradni, s hogy ez ugyanaz az ember, aki a magyarok címére nem egyszer kimondta azt is, hogy kívül tágasabb, mi több: indult volna harckocsikkal Budapestre, hogy a földdel tegye egyenlővé a várost. Nem a faképnél hagyott stúdióbeliek, nem is Slota volt azonban igazán érdekes ebben a tv-műsorban, hanem az inzertben megjelenő sms-üzenetek sokasága, amelyek feladóinak döntő többsége úgy hódolt Slota előtt, ahogy császári udvarokban sem szokás.

A közvéleménykutató MVK ügynökség azonban nem csak a politikusok népszerűségét vizsgálta, hanem arra is kíváncsi volt, vajon a megkérdezettek szerint "ki az, aki a legtöbbet árt a Szlovák Köztársaságnak?" Az élbolyban 36,2 százalékkal az első Vladimír Meciar, akinek pártja szintén jelen van Robert Fico kabinetjében. A második 35,8 százalékkal Slota. Mögötte harmadik 33,3 százalékkal a volt kormányfő, Dzurinda. Őt követi Dzurinda volt koalíciós partnere, Bugár Béla 27,2 százalékkal, majd Robert Fico jön, akiről a megkérdezetteknek mindössze 17,9 százaléka gondolja azt, hogy kárt okoz országa érdekeinek.

MTI - fidesz.hu