A szankciók tervét Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök jelentette be pénteken, hozzátéve, hogy a kereskedelmi statisztikák tanulmányozása után döntenek az ellenlépésekről. A kormányfő rámutatott, hogy Törökország évi 10 milliárd dolláros árucserét bonyolít le Franciaországgal, ami a francia külkereskedelem 1,5 százaléka.
Török fogyasztói csoportok és egyes szakszervezetek a francia termékek bojkottjára szólítottak fel a héten. A pénteken a Total olajtársaság termékeivel kezdődött bojkott a tervek szerint egyre több francia cégre terjed ki mindaddig, amíg vissza nem vonják a nemzetgyűlési határozatot. Közgazdászok megkérdőjelezik egy Franciaország elleni bojkott hatékonyságát, mivel a francia a világ egyik legnagyobb gazdasága, s a törökországi export a teljes francia kivitelnek mindössze 1,3 százalékát teszi ki. Korábbi törökországi bojkottfelhívások mind tiszavirág-életűnek bizonyultak. Török üzleti körök ellenzik a bojkottot. Ali Babacan gazdasági miniszter csütörtökön azt mondta, hogy a kormány nem támogat egy ilyen felhívást.
A francia nemzetgyűlés által a török fenyegetőzések ellenére elfogadott határozatot még jóvá kell hagynia a szenátusnak és Jacques Chirac államfőnek is. Törökországban az számít bűncselekménynek, ha valaki népirtásnak nevezi mintegy másfél millió örmény nemzetiségű lakos deportálását a biztos halált jelentő mezopotámiai sivatagba.
MTI - fidesz.hu