A nagy érdeklődéssel kísért társadalmi és kulturális esemény-sorozatot az idén Prágában, Brünnben, Ostravában és Teplicében tartják meg a magyar szövetség helyi szervezetei.
"Az 1956-os forradalmat a csehországi magyarok nemzeti történelmünk egyik legfényesebb fejezetének tartják, s ezért rendszeresen meg szokták ünnepelni. Tudatosítjuk, hogy múltunk ismerete elengedhetetlen része önismeretünknek, s alapja a jövőnknek. A magyar nép 1956-os felkelése a diktatúra és az idegen elnyomók ellen ma is erkölcsi erőt ad nekünk ahhoz, hogy idegen környezetben is értéknek tekintsük magyarságunkat, amelyet meg akarunk, s amelyet meg fogunk őrizni. Ezt kívánjuk elősegíteni a magyar kulturális napok megrendezésével is" - nyilatkozta az MTI-nek Fiala Jaroslav, a prágai helyi szervezet elnöke.
Prágában szombaton "Moshatja a vér" címmel jubileumi emlékműsort láthattak az érdeklődők, amelyet három fiatal szegedi művész - Halász Melinda, Simó Zsófi és Réti Barnabás - adott elő. Egy hét múlva pedig Germuska Pál, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatója tart előadást a prágaiaknak 1956-ról.
Az észak-morvaországi Ostravában a magyar kulturális napokat vasárnap magyar nyelvű katolikus szentmisével nyitották meg. Az 1956-os magyar forradalom csehszlovákiai visszhangjáról november 3-án Simon Attila szlovákiai magyar történész tart előadást.
Észak-Csehország központjában Teplicében korabeli fényképekből és újságcikkekből készítettek egy kiállítást, levetítik az "Apámnak és anyámnak" című filmet és egy beszélgetést is megszerveztek az 1956-os forradalom résztvevőivel.
A dél-morvaországi Brünnben a helyi Masaryk Egyetemen tartanak konferenciát az 1956-os magyarországi eseményekről.
Az 1956-os jubileumhoz fűződő programok mellett színes és változatos kulturális műsor várja az érdeklődőket. Prágában szombaton nagyon sikeres sanzonest volt, míg a jövő hét végére egy Liszt Ferenc koncert van betervezve. Ostravában jövő szombaton magyar operett estet tartanak, míg Teplicében Liszt Ferencre emlékeznek a városban tett látogatásának évfordulója alkalmával. Ostravában november közepén megtartják a magyar konyha napjait, Ostravában és Teplicében a nagyszabású rendezvény-sorozatot Katalin-bállal zárják.
Csehországban a legutóbbi (2001) népszámlálás szerint mintegy 15 ezer magyar él, akik döntően szlovákiai származásúak. Legnagyobb és legbefolyásosabb szervezetük az 1990 februárjában alakult Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége.
MTI - fidesz.hu