A Paris Match című francia magazinban 1956 novemberében jelent meg azt a magyar fegyveres felkelő fiatal párt megörökítő fotó, amely bejárta az egész világot. Sokáig a hetilap Budapesten lelőtt sztárfotósának, Jean-Pierre Pedrazzininek tulajdonították a képet. Balázs Eszter történész és Phil Casoar újságíró kötetéből kiderül, hogy a legendás fotót Russ Melcher független fotós készítette, s miután eladta a felvétel jogait a Paris Matchnak, a világot már az elhunyt "Pedra" egyik utolsó képeként járta be.
A fotót Jean-Luc Godard A kis katona című, 1963-ban forgatott filmjében a hősiesség szimbólumaként használta fel, Magyarországon ugyanakkor nagyon sokáig az "ellenforradalmár huligánokat" megörökítő dokumentumnak számított.
A hatéves kutatómunka nyomán megjelent 252 oldalas könyvből az is kiderül, hogy a Jutkának becézett lányt Sponga Júliának hívták, s nem diáklány volt, ahogy a kezében látható táska miatt 1956-ban a világ gondolta, hanem textilgyári munkás. A lánynak sikerült Ausztriába menekülnie, onnan pedig Svájcon át Ausztráliába távoznia, ahol családot alapított. Társa, Gyuri még az 56-os harcokban meghalt. A személyes sorsokon keresztül a kötet szerzői puzzle-szerűen rakják össze az 1956-os forradalom legkülönbözőbb hősies, tragikus és feledésbe merült oldalait.
A francia könyvesboltokban a Les Arenes nevű kiadó gondozásában jövő csütörtöktől kapható kötet szerzőivel október 23-án este beszélgetést sugároz a Radio France Internationale (RFI) nevű Magyarországon is fogható rádiócsatorna.
MTI- fidesz.hu