Az MSZP-ben vannak, akik hajlanának Gyurcsány eltávolítására, ha tudnák, hogy cserébe a FIidesz elfogadja a jelöltjüket - állítja Kósa Lajos. Debrecen elsöprő fölénnyel újraválasztott fideszes polgármestere szerint a válság túlmutat Gyurcsány Ferencen, így csak közösen lehet megoldani.
- A miniszterelnök nem mond le. Patthelyzet alakulhat ki. Hogyan lehet ebből kikerülni?
- Nem könnyű, mert látszik, hogy mind a két főszereplő eltökélt, és végsőkig feszítheti a húrt.
- A végsőkig?
- Ha most nem történik semmi, akkor tavasszal országos sztrájk következtében bukik meg a kormány az emberek elégedetlensége miatt, mert egy hiteltelen politikustól nem fogadják el, hogy csökken a fizetésük, kiteszik őket a munkahelyükről.
- Ebből Gyurcsány Ferenc már nem tud jól kijönni.
- Az MSZP úgy állítja be, mintha a feszültség a Fidesz érdekeit szolgálná. Pedig az éles helyzetekben mindkét fél sérül.
- A válság senkinek sem kedvez, az egész ország a kárát látja. Egy jó kormányprogrammal sem mennénk semmire, mert a demokratikus intézményrendszer válsága miatt nem lehetne végrehajtani. Kényszerhelyzet van. Az alkotmányos intézményrendszer, amit 1990-ben megalkottunk, nem működik. Először csődbe vitte a központi költségvetést, most az államháztartást, és a gazdaságra is rá fog borulni.
- Nem Gyurcsányról beszél.
- Nem csak róla. A kétharmados törvények működésképtelenné teszik az intézményrendszer számos elemét, de a választójogi rendszerünk, a média- vagy a párttörvény is rossz.
- Egy új hatalmi szervezet, az önkormányzati testület felállítását javasolta. A jelek szerint ebből nem lesz semmi.
- Kiutat keresek. Sok országban a kétharmados törvények helyett inkább egy választott tagokból álló alsó-, majd felsőházra bízzák a nagy jelentőségű törvények ellenőrzését.
- "Hideg vizet a csuklókra" - nyilatkozta korábban. Csak nem saját politikustársait intette nyugalomra? Úgy érezte, Orbán Viktorban is van sértettség a tavaszi vereség miatt?
- Nem személyekről, hanem intézményrendszerekről beszélek. Azt érzékeltettem, hogy se előre, se hátra nem tudunk menni. A labda a szocialisták térfelén pattog; ha Gyurcsányt leveszik a pályáról, és egy másik miniszterelnök- jelöltet állítanak, akkor le lehet ülni tárgyalni. Átgondolni az alkotmányos intézményrendszert, kitalálni egy új, működőképes konstrukciót. Ha van is a Fidesznek olyan politikusa, akit a sértettség visz előre, nem ez a döntő. Emberek vagyunk, kiben nincs sértettség?
- Talán önben. Tavasszal fölényesen nyert, most pedig hetven százalék feletti eredménnyel győzött Debrecenben. A gyurcsányi hazugsághalmaz nem érintette.
- Engem? Mit mondjak erre, a kurvás sztorit idézzem? A Népszavát, amely szerint én vagyok a világ legnagyobb gazfickója? Mindenkiben van sértettség, de egy politikusnak képesnek kell lennie felülemelkedni a személyes szempontokon.
- Tegyük fel, hogy most ugyan kifulladnak a tüntetések, ám tavasszal egy országos sztrájkban megbukik a kormány. Mi lesz ennek az ára?
- Körülbelül plusz ezermilliárdos kár, és abból nem tudom, hogyan fogunk felállni. Ha az utcán dől el a kormány sorsa, akkor az egész politikai elit is megbukik, és csak hosszú tisztulási folyamat után derül ki, hogy az így előlépő új emberek közül ki vehető komolyan, és ki hiteltelen.
- A botrányos beszéd után az emberek spontán mentek az utcára, de már akkor látszott, hogy a miniszterelnök nem fog felállni, ezért ebből csak rosszul lehet kijönni. Nem számolt ezzel a Fidesz a tüntetéssorozat bejelentése előtt?
- Rossz a kérdés. Tényleg fontos, hogy a Fidesz hogyan jön ki belőle? Nem mindegy a Fidesz, ha tönkremegy az ország? Mintha Dugovics Titusz azt kérdezte volna Hunyaditól, mielőtt leugrott a törökkel: "Aztán a zsoldomon lehetne egy kicsit javítani?" Nem szeretném a Fidesz vesztét, de vannak pillanatok, amikor csak az ország számít.
- Amikor a demonstrációsorozatról döntöttek, mi volt a véleménye?
- Nem kérdezték meg. Nem vagyok az elnökség tagja.
- Jó lépésnek tartja?
- Rendkívüli veszélyeket is hordoz magában, de az ellenzék egyébként eszköztelen. Írjunk nyílt levelet Hiller Istvánnak, gondolja át, hogy a miniszterelnök szembeköpte a nemzetet? Vagy Gyurcsány Ferenc nem létező lelkiismeretére apelláljunk? Gond van az alkotmánnyal, mert egy hiteltelenné vált, hazug miniszterelnöktől nem tud az ország megszabadulni. Már a szocialisták egy része is megválna tőle.
- Lát erre utaló jeleket?
- Lépnének, ha Gyurcsány Ferenc nem zsarolná őket azzal, kirúgása esetén visz magával annyi elszánt Gyurcsány-hívőt, hogy ezzel vége lenne a szocialista kormánytöbbségnek.
- Van erre bizonyítéka?
- Ugyan mi mást mondhatott nekik?
- Talán úgy érzik a szocialisták, hogy egyelőre veszélyesebb Gyurcsányt elengedni, mint megtartani. Korábban lefejezte a szocialisták hatalmi csoportjait, ezért nincs belső alternatívája.
- Az MSZP-ben dolgoznak józan politikusok, akiknek van lelkiismeretük, és el tudnának képzelni egy újrakezdést Gyurcsány nélkül. Ám mindig ott marad a kérdés: jó, jó, de mit lép erre a Fidesz?
- Nem hinnék el, hogy Gyurcsány Ferenc távozása után a szocialista elit állíthatna új kormányt?
- Pedig ez nyilvánvaló. Kivéve, ha az új kormánynak például Veres János lenne a feje, akit felelősség terhel a történtekért.
- Ám ha Gyurcsány távozását a Fidesz erkölcsi alapon követeli, akkor ugyanez az elv nem érvényes a frakcióra is? A szocialista képviselők hónapok óta tudtak mindenről.
- Messzire vezetne, ha azt vizsgálnánk, kinek van erkölcsi alapja előjönni egy olyan ajánlattal, hogy fogjunk össze, és csináljuk meg újra az országot. Ha új embert állítanak, akkor a felelősségüknek megfelelő döntést hozhatnak.
- A Fidesz nem akar előrehozott választásokat. Kockázatos is lenne, hiszen a megszorításokat valakinek el kell vállalnia.
- Nem ez a gond. Mire mennénk az előrehozott választásokkal? Sokba kerülne, és elvesztegetnénk fél évet. A rosszul működő alkotmányos rendszert nem érintené, valószínűleg nem lenne kétharmados többségünk, és megint ott lennénk, ahol a part szakad. Ezért keresi a Fidesz és talán az MSZP józanabbik fele is a megoldást.
- Orbán Viktor is a megszorítások szükségessé...éről beszél. Hiteles ez a Gyurcsány-csomag elleni aláírásgyűjtés után?
- Az alfája a dolognak, hogy Gyurcsánynak mennie kell, de az ómegája az, hogy az egész politikai elitnek gondolkoznia kell, miként lehet a csődtömeget eltakarítani. El lehet tüntetni, de ahhoz olyan alapkérdéseket kellene tisztázni, melyeket egyáltalán nem feszegetünk.
- Például?
- Arra a kérdésre hogyan válaszol Gyurcsány Ferenc, hogy az MSZP hivatalos bevételei nem érik el a kétmilliárd forintot, de a tavaszi kampányban elköltötte ennek a háromszorosát. Honnan volt az a pénz?
- Azt mondja: éppen onnan, ahonnan a Fideszé.
- Hát ez az. De ő a miniszterelnök, nem az ellenzék van hatalmon. A mai helyzetből csak úgy tudunk kitörni, ha ezt is újragondoljuk, de Gyurcsánnyal nem megy. Az első lépés: a miniszterelnök feláll. A második: a Fidesznek pozitívan kellene reagálnia egy elfogadható új miniszterelnök megkeresésére. Talán nem tudjuk még az ötödik lépést, de az elsőt akkor is meg kell tenni. Amíg Gyurcsány nem áll fel, nincs megoldás.
Élő Anita, Heti Válasz
fidesz.hu