Az "1989, Magyarország: az év, amely beteljesítette azt, amit 1956 elkezdett" alcímű kiállítás az 1956-os magyar forradalom ötvenedik évfordulója előtt egy héttel nyílt meg és október 20-ig látható. A világszervezet diplomatáinak többsége megfordul az ENSZ-székház földszintjén, a Bécsi Kávézó melletti folyosón, amelynek falaira kifüggesztették a 65 fekete-fehér és színes fotót.
Amir Dossal, az ENSZ nemzetközi együttműködési alapítványának (UNFIP) igazgatója a megnyitón arról beszélt, hogy Magyarországon modellértékű békés demokratikus átalakulás ment végbe. "Magyarország az elnyomás ellen harcolt, ez tanulság más országoknak is, hogy meg lehet csinálni" - fogalmazott.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke beszédében kiemelte: a képeken látszik az a fajta lelkesedés a szabadság és demokrácia iránt, ami 1956-ban is jellemezte a magyar társadalmat és amely 1989-ben az egész közép-európai térségben meghatározó volt. "Jelenleg, a Magyarországon és Közép-Európában tapasztalt bizonytalanságok idején annak kell tudatában lennünk, hogy a rendszerváltozás hosszú folyamat. A megoldást az jelentheti, ha vissza tudunk térni azokhoz az eszmékhez, amelyek '56 és '89 idején áthatották a társadalmat" - tette hozzá.
A tárlatot szervező budapesti központú Demokratikus Átalakulás Nemzetközi Központja (ICDT) - kuratóriumának közleménye szerint - a kiállítással mély elkötelezettségét fejezi ki a szabadság és a demokrácia védelme, a világ egészében való terjesztése mellett.
A fényképek nyolc csoportba rendezve mutatják be a rendszerváltást. Fotók láthatók a Kádár-rendszerről, az első politikai demonstrációkról 1988-ból, Nagy Imre újratemetéséről és a kerekasztal-tárgyalásokról. A kiállításon felvételek láthatók továbbá George Bush amerikai elnök 1989-es látogatásáról, a keletnémet exodusról, a szovjet csapatok távozásáról és az első szabad választásokról. A fotók döntően magángyűjteményekből származnak, 26 képet az eseményt szponzoráló MTI kölcsönzött a tárlatra.
MTI - fidesz.hu