Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter, aki január 1-jén veszi át az ENSZ-főtitkári posztot Kofi Annantól és az Egyesült Államokból csütörtökön érkezett vissza Szöulba, kijelentette, hogy Észak-Koreának eleget kell tennie a Biztonsági Tanács határozatának, és nem szabad a helyzetet tovább bonyolító lépéseket tennie. "Ha Észak-Korea további kísérleteket hajt végre, a nemzetek közösségének válasza sokkal szigorúbb lesz" - mondta a diplomata újságíróknak a szöuli repülőtéren, ahol megismételte, hogy ENSZ-főtitkárként el kíván majd látogatni Phenjanba.
Észak-Korea október 9-én hajtott végre kísérleti föld alatti atomrobbantást, és emiatt a Biztonsági Tanács a múlt hét szombatján elfogadott 1718-as számú határozatában kemény gazdasági, pénzügyi, kereskedelmi és diplomáciai szankciókkal sújtotta az országot. A BT felszólította Phenjant, hogy álljon el minden esetleges további kísérlettől, maradéktalanul ellenőrizhető és visszafordíthatatlan módon számolja fel valamennyi nukleáris fegyverét, nukleáris és rakétaprogramját, és folytassa azokat a tárgyalásokat, amelyeket az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Japán és Dél-Korea kezdett vele azzal a céllal, hogy rávegye atomprogramjának a feladására.
Ban Ki Mun csütörtökön folytat megbeszélést Condoleezza Rice amerikai és Aszo Taro japán külügyminiszterrel, akik délután érkeznek meg Tokióból Szöulba. Az amerikai diplomácia vezetője a Japánt, Dél-Koreát, Kínát és Oroszországot felölelő körútjának első állomásán, Tokióban ugyancsak arra figyelmeztette Észak-Koreát, hogy sokkal szigorúbb szankciókra számíthat, ha újabb atomrobbantást hajt végre. Rice és Abe Sinzo japán kormányfő abban állapodott meg, hogy megvizsgálják a közös katonai fellépés lehetőségét az észak-koreai teherhajóknak a BT-határozat alapján történő átkutatásában.
Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes, az észak-koreai atomprogramról folyó hatoldalú tárgyalássorozat amerikai küldöttségvezetője eközben cáfolta azt a japán lapértesülést, amely szerint pénteken Pekingben megbeszélést tartanak az Észak-Koreával tárgyaló öt ország külügyminiszterei. Rice kíséretének egyik névtelenül nyilatkozó tagja elismerte, hogy elvileg terveztek egy ilyen megbeszélést, de ütemezési problémák miatt lefújták a találkozót.
MTI - fidesz.hu