2007 elején, miután újabb jelentős hatósági áremelések következnek be, illetve a közszféra bérbefagyasztása miatti tiltakozások felerősödhetnek, a néhány héttel ezelőttinél is komolyabb nyomásgyakorlással kell szembe néznie a magyar kormánynak - jósolja a napokban megjelent magyar piaci elemzésében Oliver Weeks. A Morgan Stanley londoni elemzője úgy látja, hogy a kormány költségvetési kiigazítási és reformtörekvései rövid távon (2007-ben) egyelőre még nincsenek veszélyben, ugyanakkor a 2010-es választásokhoz közeledve ez az elkötelezettség megkophat. A befektetési bank szakértője szerint 2007 elején a jegybank által jósoltnál (8% körül) is magasabb szinten, 9% körül tetőzhet az éves alapú infláció, majd a jövő év végére 5% körülire mérséklődhet a pénzromlás üteme.
Az elemző a 2008-as inflációs kilátásokkal (jelenleg már erre figyel az MNB) kapcsolatban két dologra hívja fel a figyelmet: egyrészt a 2008-as újabb gázár-emelés a jelenlegi olajár-kilátások mellett kisebb valószínűségű (ennek elmaradása mintegy 0.6-0.7%-ponttal csökkentheti a 2008-as head-line inflációt, melyet augusztusban az MNB 4.2%-osra jelzett). Másrészt az árfolyam inflációba való begyűrűzésének erőssége is mérséklődhetett (pl. a gyengébb forintárfolyam az importon keresztül kevésbé emeli a belföldi inflációt a devizahitelezés elterjedése miatt).
Az átgyűrűzés feltételezett csökkenése mellett is kiemeli az elemző: a legutóbbi jegybanki inflációs jelentés 277.6-es forint/euró árfolyam mellett készült (modell jellegű alappályabeli előrejelzés), azonban a pl. 265 körül stabilizálódó kurzus két éves időtávon mintegy 0.6%-ponttal húzhatja lefelé az inflációt.
Mindezek alapján az elemző 2008 végére 3% körülire lassuló éves szintű inflációt vár, ami megfelel a jegybanki közép távú inflációs célnak. Emiatt 2007 második félévében legalább 100 bp-os kamatcsökkentésre lát esélyt a jövő keddi döntés nyomán kialakuló 8.25%-os kamatcsúcsot követően. Weeks tehát összesen csupán egy 50 bp-os kamatemelésre számít a jelenlegi 7.75%-os szintről. Mindez érdemben eltér a héten készült két piaci felmérés üzenetétől.
A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által kért parlamenti bizalmi szavazás eredménye azt vetíti előre, hogy a koalíciós pártok el fogják fogadni a konvergencia-programmal várhatóan összhangban lévő 2007-es költségvetést (amely a GDP-arányos deficitet az idei 10.1%-ról 6.8%-ra tervezi mérsékelni) - véli Weeks. Megjegyzi azonban: továbbra is úgy látják, hogy a jövő évi kiigazítás nagy része a bevételi oldalhoz köthető. Ez a nemzetközi szakirodalom szerint csak kevés esetben vezet tartós sikerre - hívja fel a figyelmet konkrét példák alapján az elemző.
A befektetési bank szerint a 2009-ig szóló egyensúlyjavító ígéretek valószínűtlenül ambiciózusak, ugyanakkor rövid távon politikailag nincs túl sok értelme visszavenni a megszorításokból. Ezzel együtt is kiemelten fogják figyelni azt, hogy a nyugdíj-, illetve az egészségügyi reformlépések tükröznek-e egyfajta visszakozást - figyelmeztet a Morgan Stanley elemzője.
A befektetési bank arra számít, hogy a lakosság a jövő évben kibontakozó megszorítások nyomán érdemben visszafogja a hitelfelvételét. Ez, illetve a csökkenő vállalati megtakarítások, valamint a csökkenő állami forrásbevonás - amely leginkább hozzájárul a folyó fizetési mérleg hiányához - összességében jelentősen mérsékli a folyó mérleg deficitjét (az idei GDP-arányosan 6.7%-ról 5.0% körülre).
portfolio.hu - fidesz.hu