A Partiumban
Érmihályfalván október 22-én, 11 órakor a református templomban ünnepi istentiszteleten, majd a templomkertben 56-os emlékműavatón, illetve a Diakóniai Központnál emléktábla-avatón emlékeznek 1956-ra. Október 28-án 11 órakor nyolcadikos diákok tartanak vetélkedőt 1956-ról, a 16 órai ünnepi istentiszteletet követően - amelyen Tőkés László királyhágó-melléki református püspök hirdet igét - koszorút helyeznek el az 1958. december 2-án a szamosújvári börtönben Hollós István volt hadbíró századossal együtt kivégzett Sass Kálmán volt református lelkész emléktáblájánál. Ez alkalomból leleplezik a mártír lelkész mellszobrát, és emlékművet szentelnek fel a forradalmat követő megtorlásban elítélt 31 érmihályfalvi meghurcolt tiszteletére.
Nagyszalontán október 22-én a 10 órai istentisztelet után az erdővidéki Bibarcfalváról Szalontára származott Tordai Ferenc néhai iskolaigazgatóra emlékeznek, aki szabadságát áldozta fel diákjai védelmében. A mindenki által tisztelt tanító ugyanis elégette a fiatalok által 1956 októberében készített röpcédulákat, ennek ellenére a hatóságok egyik kollégájával együtt börtönre ítélték a pedagógust. A megemlékezésre a röpcédulákat készítő volt diákok is hivatalosak.
A nagyvárad-réti református egyházközség október 28-án délután találkozót szervez a forradalom leverését követő megtorlásban súlyos börtönévekre ítélt nagyváradi Szabadságra Vágyó Ifjak Szervezet (SZVISZ) tagjaival. Másnap, a 11 órai istentisztelet keretében a gyülekezet kettős kötődés kapcsán avat emlékművet: egyrészt a forradalom és szabadságharc hősei iránti tiszteletből, másrészt pedig azért, mert éppen 1956 késő őszére épült fel a gyülekezet második, új temploma.
Belső-Erdélyben
Kolozsváron a Magyar Köztársaság Főkonzulátusa, az RMDSZ és a Kolozsvári Magyar Opera rendkívüli emlékünnepséget szervez október 20-án. A magyar operában 18.30-kor kezdődő, ingyenes gálaesten részletek láthatók majd Páskándiné Sebők Anna: Erdély 1956 című filmjéből Vígh Emese szerkesztésében. A Kolozsvári Magyar Opera ének- és zenekara közreműködésével akárcsak 1956. október 23-án Budapesten, felhangzik Kodály Zoltán Psalmus Hungaricus című műve. Szili Katalin, a magyar országgyűlés elnöke erdélyi ötvenhatosoknak adja át a Magyar Köztársaság állami kitüntetéseit.
Október 21-én 11 órakor Kolozsváron a belvárosi unitárius templomban ünnepi istentiszteleten Szabó Árpád püspök hirdet igét, beszédet mond Kolumbán Gábor főgondnok és Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Fellépnek a János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai, valamint a Péterffy Gyula Énekkar, és emléktáblát avatnak. 23-án este 20 órakor a János Zsigmond Unitárius Kollégium és az Apáczai Csere János Gimnázium diáktanácsa a Babes-Bolyai Tudományegyetem főépülete előtt gyertyagyújtással tiszteleg.
Az evangélikus-lutheránus püspökség és a Kolozsvári Egyházközség elnöksége 22-én szervez emléknapot Kolozsváron. 10 órakor ünnepi istentisztelet lesz, majd 18 órakor Adorjáni Dezső Zoltán püspök áhitatát követően Cseh Áron Gusztáv, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja mond beszédet, ünnepi hangversenyt ad a budapesti Deák téri gyülekezet Lutheránia ének- és zenekara.
A kolozsvári protestáns teológiai intézet udvarában október 28-án 12 órakor emlékeznek a kommunizmus és kiemelten az 56-os magyar forradalom utáni megtorlásban kivégzett, börtönbe zárt, illetve más módon meghurcoltakra. Leleplezik és felszentelik az 1956-os megtorlás áldozatainak emelt emlékművet, Bocskai Vince szovátai szobrászművész alkotását.
Marosvásárhelyen a Seprődi János Kórusszövetség és a Marosvásárhelyi Református Kollégium október 21-én 12 órakor ifjúsági kórustalálkozót szervez a Gecse utcai református kistemplomban. 22-én 17 órakor az Erdélyi 56-os Bajtársi Társaság Maros megyei szövetsége kopjafát avat a Vártemplom udvarán. Az ezt követő istentisztelet keretében szervezett emlékműsorban előadást tart Pál-Antal Sándor történész. 23-án 18 órakor a Kultúrpalota nagytermében lesz ünnepi műsor és megemlékezés. 25-én 17 órakor Tények és képek 56-ról címmel a Bernády Házban történelemtudományi ülésszak és képzőművészeti tárlatnyitó lesz. Az 1956-os események Maros megyében témakörében Pál-Antal Sándor, Kovács György, Lázok Klára, László Márton és Novák Zoltán történész tart előadást.
Dicsőszentmártonban a Magyar Házban október 22-én lesz megemlékezés irodalmi összeállítással, valamint beszélgetéssel egykori politikai meghurcoltakkal.
Székelyföldön
Szentegyházán október 20-án 12 órakor a Tamási Áron Általános Iskolában hetedikes és nyolcadikos tanulóknak szerveznek ismeretterjesztő versenyt 1956 eseményeiről és erdélyi vonatkozásairól. Az iskola dísztermében leleplezik az In memoriam 56-emlékplakettet, Bodó Levente helybeli képzőművész alkotását.
Sepsiszentgyörgyön a Volt Politikai Foglyok Háromszéki Szövetsége és az Erdélyi 56-os Bajtársi Társaság szervezésében lesz megemlékezés október 21-én. A belvárosi református templomban 11 órakor tartott ökumenikus istentisztelet után a városi művelődési ház kertjében felszentelik az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak, valamint a megtorlás áldozatainak emléket állító szobrot, Vargha Mihály sepsiszentgyörgyi szobrászművész alkotását. Az alkalomból kiállítás nyílik 1956-os témájú könyvekből, kordokumentumokból, egykori politikai elítéltek emléktárgyaiból. A Székely Nemzeti Múzeumban 25-én 18 órától Péter Gábor professzor Az én ötvenhatom című előadásában eleveníti fel az ötven éve történteket. Házigazda Kónya Ádám tanár, nyugalmazott múzeumigazgató.
Székelyudvarhelyen október 22-én a városháza Szent István Termében 17 órakor kezdődő műsor keretében Pál László egykori politikai elítélt, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének udvarhelyi elnöke mond beszédet, majd Tófalvi Zoltán újságíró, Hermann Gusztáv Mihály és Drusza Attila kutatók tartanak előadást 1956-ról. 19 órakor a művelődési házban Koltay Gergely és a Kormorán A magyarok vére című műsorát adja elő. A megemlékezés zárásaként gyertyás felvonulás, az 1956-os emlékműnél pedig koszorúzás lesz.
Kovásznán a központi parkban október 22-én 12.30-kor kezdődik a városi Magyar Polgári Szövetség és Székely Tanács emlékműállító ünnepsége. Beszédet mondanak közéleti személyiségek, szavalatok és kórusművek hangzanak el. Református és római katolikus lelkészek megáldják a Bodor János újságíró tervezte, kilyukasztott andezittömbből és kopjafából álló, "Gloria Victis 1956-2006" feliratú 56-os emlékművet. Baróton október 22-én 19 órakor a művelődési házban Varga László nyugalmazott marosvásárhelyi református lelkész, a Dobai-per másodrendű vádlottja A magyar történelem hullámvölgyei címmel tart előadást 56 előzményeiről. 23-án 13.30-kor a Baróti Szabó Dávid Középiskola udvarán az iskola egykori diákja, a forradalommal és szabadságharccal együtt érző, emiatt súlyos börtönévekre ítélt, majd halálba kergetett Moyses Márton emlékére állított kopjafánál, majd az 56-os emlékműnél lesz tisztelgés. 19 órától a művelődési házban tartanak ünnepi műsort baróti és dabasi előadók közreműködésével.
Gyergyószentmiklóson október 22-én délelőtt az ünnepi szentmise, illetve istentisztelet után az 56-os emlékműnél lesz koszorúzás. 16 órától a Pro Art Galériában Jalsovszky Katalin, a Magyar Nemzeti Múzeum történész-muzeológusa Az 56-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum fényképtárában címmel, majd Novák Zoltán történész az 1956 következménye a Román Munkáspárt kisebbségpolitikájára címmel tart előadást. Székelyföldi szimpátiatüntetések, megmozdulások 1956 őszén témában Nagy Mihály Zoltán történész értekezik, Olti Ágoston történész Az 1956-os magyar forradalom hatása Romániára témáról beszél, végül levetítik Zágoni Balázs Képzelt forradalom, avagy Osztrák-Magyar Románia című filmjét. 23-án 18 órakor irodalmi zenés összeállítás lesz a művelődési központban.
Csíkszeredában október 20-án délelőtt a Márton Áron Gimnáziumban középiskolásoknak tartanak történelmi vetélkedőt. 21-én 16 órától a Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem nagy aulájában tudományos ülésszak lesz, és levetítik Zágoni Balázs Képzelt Forradalom, avagy Osztrák-Magyar Románia című filmjét. 22-én 18 órától a Csíki Játékszín nagytermében a Csíki Kamarazenekar ad ünnepi koncertet. 23-án 11 órától az 1956-os kopjafánál koszorúzás lesz, 17 órától a Csíki Játékszín nagytermében előadják a Papp Kincses Emese rendezte Székely Golgota című rockoperát, majd a Magyar Köztársaság Csíkszeredai Főkonzulátusa előtti téren felavatják az Ercsey Ferenc csíkszeredai képzőművész által készített 56-os emlékművet.
Székelykeresztúron október 23-án az unitárius templomban a 18 órai ökumenikus istentisztelet után 1956 erdélyi visszhangjairól Tófalvi Zoltán tart előadást, majd átnyújtják a Székelykeresztúron élő egykori politikai elítéltek által idén alapított Pro Libertate Díjakat. A városháza falán emléktáblát lepleznek le az emlékezők.
Kézdivásárhelyen október 23-án este 7 órától fáklyás felvonulással egybekötött megemlékezés lesz, virágot helyeznek el a kaszárnya előtti emlékműnél.
Nagyajtán október 28-án 11 órakor a vártemplomban lesz ünnepi istentisztelet és emlékműsor. Virágokat helyeznek el a kommunizmus áldozatai emlékművénél, Moyses Márton sírjánál, valamint egykori lakóháza falán álló bronztáblánál.
A Barcaságban
Brassóban november 3-án, pénteken tartanak megemlékezést. Az 1956-ot felidéző beszélgetések, kiállítások és könyvbemutatók lesznek, és emléktáblát avatnak. A szervezők a volt EMISZ valamennyi tagját várják a rendezvényre.
Bukarestben
A Magyar Köztársaság bukaresti kulturális intézetében október 24-én 18 órakor a világhírű zongoraművésze, a Liszt- és Kossuth-díjas Bogányi Gergely ad ünnepi hangversenyt. A Hollywood Multiplexben október 20-ától vetítik a Koltai Róbert rendezte Világszám című történelmi filmet. A 23-i díszelőadáson a rendező mellett jelen lesz a Magyar Köztársaság bukaresti nagykövete, Terényi János is.
gondola.hu - fidesz.hu