fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A civilek a Tubesen sem akarnak légvédelmi radarállomást
2006. október 21., 11:43
Az eddigi eredmények alapján úgy tűnik, sikerül összegyűjteni a kellő számú aláírást a Tubesre tervezett katonai lokátorral kapcsolatos helyi népszavazás kiírásához - közölte a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) szóvivője szombaton Pécsett, sajtótájékoztatón.

Az íveket három hét alatt 11.800 állampolgár látta el kézjegyével, így minden esély megvan arra, hogy az október 27-i határidőig meglesz a 12.709 aláírás - mondta Vicze Csilla.

Hozzátette: a gyűjtést nem csak standoknál, hanem úgynevezett piramisszerű ívterjesztés módszerével is végzik, így vannak olyan kézről kézre járó ívek, amelyeket becsléseik szerint további 10 ezer támogató írt alá.

Peták Péter, az Istenkúti Közösségért Egyesület (IKE)társelnöke elmondta, a közeljövőben szeretnék felvenni a kapcsolatot a Pécsi Tudományegyetemen működő Védelmi Kutatások Központjával annak érdekében, hogy a radar telepítéséről független szakértői vélemények készüljenek.

A civil vezető aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a napokban munkagépek jelentek meg a Tubesen, holott mindenki úgy tudja: még nem született döntés a NATO-lokátor végleges helyszínéről, és a Tubesen való építkezéshez nincsenek meg a szükséges engedélyek.

A radarellenes IKE szeptember 4-én jelentette be: aláírásgyűjtésbe kezd, hogy elérje helyi népszavazás kiírását a Tubesre tervezett NATO-lokátor telepítésével kapcsolatban. Kezdeményezésükhöz azóta a CMM, a pécsi közgyűlésbe három tagot delegáló és a Fideszt támogató Összefogás Pécsért Egyesület is csatlakozott. Az akciót a helyi MSZP és SZDSZ vezetése is támogatásáról biztosította.

"A következő kérdésre keressük a választ: egyetért-e ön azzal, hogy a pécsi építési szabályzat és a szabályozási terv módosuljon akként, hogy Pécs közigazgatási határán belül ne épülhessen katonai radar?" - mondta korábban Peták Péter.

Hangsúlyozta: a civil szervezetek tagjai továbbra is ellenzik, hogy katonai lokátor épüljön a Tubesen. Úgy vélte, hogy a politikai döntés már megvan, a kormány a bejelentést az önkormányzati választások utánra tartogatja, ezért itt az idő, hogy a beruházás ellenzői összefogjanak, és tegyenek az építkezés megakadályozása érdekében.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly novemberben jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése civilek ellenállása miatt korábban meghiúsult.

Sólyom László köztársasági elnök az idén áprilisban tartott Bazsarózsa-túrán újságírók előtt a Tubes mellett foglalt állást a lokátorállomás új helyszínével kapcsolatos vitában. Azt mondta: "olyan alku volt, amely képviselhető".

A honvédelmi miniszter idén májusban közölte, hogy bár a tubesi helyszínről még nincs kormánydöntés, a NATO katonai-szakmai szempontból elfogadta a lokátor új, mecseki helyszínét.

Vagyis azt a szövetségi pénzt, amelyet a korábban a Zengő csúcsára tervezett beruházásra fordítottak volna, a tubesi helyszínre is elköltheti a védelmi tárca.

Raymond Henault, a NATO Katonai Bizottságának elnöke június 30-i pécsi látogatásakor azt mondta: a NATO nem sürgeti Magyarországot, de várja, hogy lehetőleg minél előbb meghozza döntését a katonai szövetség légi irányítási rendszeréhez tartozó legújabb lokátor helyszínéről.

A NATO-tagállamokra egységes légtérképet nyújtó átfogó rendszernek a tervek szerint 18-20 hónapon belül létre kellene jönnie, ehhez azonban szükség van a harmadik, még hiányzó magyarországi lokátor helyszínének kijelölésére - tette hozzá.

A honvédelmi miniszter szeptember 10-én azt mondta: a hónap végére elkészülnek a lokátor hatástanulmányai, októberben vitára bocsátják azokat, a helyszínre vonatkozó végleges döntés pedig ősz végére, a tél elejére várható.

Megjegyezte, hogy a hatástanulmányokat független szakértők készítik el, a vizsgálatok eredményét pedig mindenki számára hozzáférhetővé teszik annak érdekében, hogy a végleges döntést a tények alapján lehessen meghozni.


MTI - fidesz.hu