fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A felvidéki magyarok megemlékezései a forradalom 50. évfordulójáról
2006. október 22., 17:47
A felvidéki magyarok a napokban számos helyen emlékeznek meg az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójáról, egyebek között emlékesteken, konferenciákon, koncerteken, fáklyás felvonuláson, gyertyagyújtással és koszorúzással, színpadi bemutatókkal.

Az évforduló kapcsán megjelent írások, történeti kutatások summázata szerint Szlovákiában nem, vagy csak alig került sor az erdélyi és a vajdasági megmozdulásokkal összehasonlítható megnyilvánulsokra. A magyar forradalom melletti rokonszenv lélekben mély, külsőségeiben azonban visszafogott volt, döntően az otthonok négy fala között nyilvánult meg: a budapesti eseményeket a rádió fölé hajolva követő felvidéki magyarok magatartását döntően meghatározták a második világháborút követő évek meghurcoltatásaiból, a jogfosztottság éveiből visszamaradt félelmek.

A kommunista államrendőrség így is sok embert vett szigorúbb megfigyelés alá, többeket a magyar himnusz eléneklése, tiltott gyülekezés miatt őrizetbe vettek, elkülönítettek, esetenként néhány hónapos börtönbüntetésre ítéltek. Beindult a csehszlovák kommunista párt magyar forradalmi eszmék elleni propagandagépezete, különféle megelőző intézkedésekkel, a belügyi-és karhatalmi erők mozgósításával, a határvidék őrizetének megerősítésével igyekeztek útját állni a "Csehszlovákiát fenyegető magyar hullámverésnek."

Legújabb kutatások nyomán tudni lehet, hogy a magyar forradalommal összefüggésbe hozható okokból mintegy félezer, döntően magyar nemzetiségű ember indult bírósági eljárás az egykori Csehszlovákiában.

Ezek és hasonló megállapítások már október elején egy pozsonyi tudományos konferencián is elhangzottak. Pénteken Párkányban rendeztek regionális konferenciát, ahol magyarországi és szlovákiai magyar történészek, a forradalom résztvevői, köztük Rácz Sándor, az '56-os Nagy-budapesti Központi Munkástanács elnöke, egykori forradalmárok, történészek idézték fel a forradalom magasztos napjait, és az összeomlás drámáját. Hazánk pozsonyi kulturális intézetében a héten mutatták be a magyar származású Charles Gati Vesztett illúziók című könyvének szlovák nyelvű kiadását.

Révkomáromban a Széchenyi István nevét viselő polgári társulás a Magyar Kultúra és Duna-mente Múzeum rendezett "Ez itt a vértanúk vére" címen emlékestet, melynek több, ma az Egyesült Államokban élő 56-os szabadságharcos volt a vendége. A Révkomáromhoz közeli Szentpéteren a Magyar Koalíció Pártja és a Csemadok október 26-án tart fáklyás felvonulást, melyre Fónay Jenőt is várják. A kassai magyar színtársulat, a Thália Színház vasárnap este az évforduló előestjére időzítve, a szerző, Görgey Gábor és az ezúttal színházi rendezőként bemutatkozó világhírű magyar filmrendező, Makk Károly részvételételével mutatja be Görgey forradalmi előzményeket idéző művét, a Galopp a Vérmezőn című kétrészes drámát. A Csemadok pozsonyi székházában szerdán tartanak ünnepi megemlékezést és könyvbemutatót, de ezekben a napokban nagyon sok magyarok lakta szlovákiai helységben koszorúznak, hajtanak fejet, gyújtanak gyertyát a hősök emléke előtt tisztelegve.

Győrffy Csaba pozsonyi magyar nagykövet és a kulturális intézet hétfőn estére a Szlovák Filharmónia pozsonyi hangversenytermébe, Szokolay Balázs magyar és Marian Lapsansky szlovák előadóművész közös zongora-hangversenyére és az 56-os évforduló alkalmából rendezendő ünnepi fogadásra invitálja a szlovák és a szlovákiai magyar közélet szereplőit.

MTI - fidesz.hu