A felvidéki magyarok a napokban számos helyen emlékeznek meg az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójáról, egyebek között emlékesteken, konferenciákon, koncerteken, fáklyás felvonuláson, gyertyagyújtással és koszorúzással, színpadi bemutatókkal. Az évforduló kapcsán pénteken Párkányban rendeztek regionális konferenciát, ahol magyarországi és szlovákiai magyar történészek, a forradalom résztvevői, köztük Rácz Sándor, az '56-os Nagy-budapesti Központi Munkástanács elnöke, egykori forradalmárok, történészek idézték fel a forradalom magasztos napjait, és az összeomlás drámáját. Révkomáromban a Széchenyi István nevét viselő polgári társulás a Magyar Kultúra és Duna-mente Múzeum rendezett "Ez itt a vértanúk vére" címen emlékestet, melynek több, ma az Egyesült Államokban élő 56-os szabadságharcos volt a vendége. A kassai magyar színtársulat, a Thália Színház vasárnap este a szerző, Görgey Gábor és a rendező, Makk Károly részvételételével mutatja be Görgey forradalmi előzményeket idéző művét, a Galopp a Vérmezőn című kétrészes drámát - jelentette Keszeli Ferenc, az MTI tudósítója.
Heinz Fischer osztrák elnök emléktáblát avatottaz 1956-os magyar forradalom tiszteletére szombaton a határ menti Andauban (Mosontarcsán), ahol magyar és osztrák kortársak, segélyszervezetek, katonák és politikusok emlékeztek a korabeli eseményekre, a menekültek áradatára. "Az emberi jogok emberi kötelezettségekkel járnak együtt, azzal a kötelezettséggel, hogy a bajban lévőknek a lehetőségekhez mérten segíteni kell" - jelentette ki az elnök az osztrák vöröskereszt által állíttatott emléktábla leleplezésekor az "andaui hídnál", ahol 1956-ben 70 ezer menekült át Ausztriába. A hidat 1957-ben szovjet katonák felrobbantották, de a forradalom 40. évfordulóján osztrák és magyar katonák újjáépítették a két ország határán.
Az 1956-os forradalom évfordulójáról tartott varsói megemlékezéseken szombaton Harrach Péter, az Országgyűlés alelnökevett részt, aki a magyar és lengyel nép története találkozásának pillanatait idézte fel a Képzőművészeti Egyetem falára elhelyezett emléktábla avatásán mondott beszédében. Az Országgyűlés alelnöke közreműködött az Óváros szívében található Varsói Történeti Múzeumban egy kiállítás megnyitásán is, amely a magyar forradalom kapcsán felidézi az 1956-os lengyel eseményeket is, majd találkozott Marek Jurekkel, a szejm elnökével, és részt vett a varsói Nagyszínházban "Köszönöm, Lengyelország" címmel tartott gálaesten.
A Hollandiai Magyar Szövetség és a hágai magyar nagykövetség szervezésében Rotterdamban rendezett eseményen Szentiványi Gábor nagykövet Sólyom László köztársasági elnök megbízásából a kitüntetéseket adott át hollandiai magyaroknak. Az egész napos rendezvény - amelyen több mint félezren vettek részt - magyar nyelvű istentisztelettel kezdődött, majd ünnepi megemlékezésre került sor.
Az 1956-os magyar forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából André Vingt-Trois, Párizs érseke vasárnap este hálaadó szentmisét mutatott be a párizsi Notre-Dame katedrálisban. A több száz hívő előtt tartott, több mint egyórás istentisztelet kezdetén a katolikus egyház párizsi vezetője megemlékezett "az 1956-os budapesti felkelésről, amely az első rést ütötte a szovjet birodalmon". André Vingt-Trois saját élményeként idézte fel az ötven évvel ezelőtti párizsi több ezer fős szolidaritási tüntetéseket és a magyar népnek küldött segélycsomagok készítését.
A szentmisével egy időben az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottság Sujánszky Jenő elnökletével megkoszorúzta a párizsi Diadalívnél az ismeretlen katona sírját a hősi halált halt magyar szabadságharcosok, a megtorlásban kivégzett mártírok és az 1956 előtti években kivégzett ellenálló hazafiak tiszteletére. A Magyar Katolikus Misszióban délelőtt tartottak ünnepi szentmisét. A megemlékezést követően az egybegyűltek megkoszorúzták Mindszenty József hercegprímás párizsi emléktábláját.
MTI - fidesz.hu