fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Levél az RMDSZ elnökéhez
2006. október 25., 14:55
Tisztelt Elnök Úr! A Roşia Montana Gold Corporation által Verespatakra tervezett aranybánya ügyében fordulunk Önhöz. Mint az Ön előtt is ismeretes, Magyarország - nem kis részben az ügyben eljáró társadalmi szervezetek nyomásának eredményeképpen - kérte a román féltől a határon átterjedő környezeti hatásokra vonatkozó Espoo-i Egyezmény alkalmazását.

Az egyezmény értelmében a magyar kormány illetve a civil szervezetek jogosulttá váltak részt venni az engedélyezési eljárásban , és az egyezmény keretében szeptember végén eljuttatták az észrevételeiket és kérdéseiket tartalmazó dokumentumokat a Román Köztársaság Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztériumának.

Ezen dokumentumok jól tükrözik azokat a nagyon komoly aggodalmakat, amelyekkel Magyarország a tervezett beruházásra tekint. Meggyőződésünk, hogy a verespataki aranybánya megnyitása rendkívül súlyos környezeti kockázatokkal járna mind Románia, mind pedig a határon átnyúló hatások révén Magyarország számára.

Kételyeink az RMGC által benyújtott hatástanulmány megismerését követően csak gyarapodtak. Az engedélyezési eljárásba benyújtott anyag véleményünk szerint nem ad választ számos problémára. Ezek között kiemelt jelentősége van a hiányos kockázatbecslési dokumentációnak, a pénzügyi biztosítékok gyakorlatilag teljes hiányának, a környezeti állapotfelvétel rendkívül felszínes megvalósításának, az alternatívák kidolgozatlanságának, a vízbázisokra gyakorolt hatások nem megfelelő modellezésének és a határon átterjedő hatások alulbecslésének.

Az egész anyagot összességében igen felületesnek, és pozitív hatásokat sugalmazónak találjuk, ami nem felel meg egy alapos környezeti hatástanulmány kritériumainak. A részletekre vonatkozóan mellékelten megküldjük a magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hivatalos álláspontját, mely 122 pontban fogalmazza meg a nyitva maradt kérdéseket és gondokat. Több magyarországi civil szervezet, így a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet maga is elküldte véleményét a magyar vagy a román minisztériumnak. A Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hivatalos állásfoglalása, és a zöld szervezetek egybehangzó értékelése szerint a hatástanulmány nem alkalmas arra, hogy ennek alapján a környezetvédelmi engedély kiadható legyen.

A bánya engedélyezési eljárása a magyar vélemények megküldésével új szakaszba lépett. A magyar félnek ettől a pillanattól kezdve kevés lehetősége van arra, hogy hatást gyakoroljon az engedélyezés folyamatára. Mostantól az illetékes román hivatalos szervek döntésén múlik, hogy sor kerül-e a verespataki bánya megnyitásának engedélyezésére, vagy sem. Úgy gondoljuk ugyanakkor, hogy azok kockázatok, amelyeket a tervezett beruházás román és magyar állampolgárok százezreire terhel, szükségessé teszik, hogy mindent megtegyünk a bányaterv megvalósulásának megakadályozása érdekében.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség meggyőződésünk szerint elsősorban a romániai magyar kisebbséget illetve minden román állampolgár érdekeit kell, hogy képviselje. Reméljük ugyanakkor, hogy az RMDSZ megértően tekint azokra az aggodalmakra is, amelyek az anyaországban fogalmazódnak meg. Úgy véljük, Verespatak ügyében ezek az érdekek találkoznak. Mindezek fényében arra szeretnénk kérni Önt, hogy az RMDSZ, mint a román kormányzó koalíció tagja, vesse latba befolyását, hogy a verespataki bányaberuházás engedélyezése során a román és magyar civil szervezetek, valamint a magyar kormány aggodalmai megfelelő súlyt kapjanak, a felvetődött kérdésekre pedig megnyugtató válaszok szülessenek. Ez azt is jelenti, hogy a Roşia Montana Gold Corporation a benyújtott környezeti hatástanulmány alapján ne kapjon környezetvédelmi engedélyt a bányanyitásra.

Tisztelt Elnök úr!
Kérjük, hogy álláspontunk bővebb kifejtése és az RMDSZ, illetve az Ön álláspontjának megismerése érdekében biztosítsa számunkra, hogy személyes találkozó keretében vitathassuk meg a verespataki helyzetet.

Greenpeace Szövetsége, Levegő Munkacsoport, Magyar Természetvédők, Védegylet, Zöld Erdély Egyesület


MTI - fidesz.hu