A VMSZ már a friss alaptörvény hónap eleji közzétételekor úgy döntött, hogy a Vajdaság magyarok lakta településein lakossági fórumok sorozatát tartja, s ezeken ismerteti, milyen munkát végzett az alkotmányozási folyamat során, miről tárgyalt, s milyen, a vajdasági magyarság érdekeit szolgáló javaslatokat tett. A párt vezetői azért küzdöttek, hogy ezeket elfogadtassák az alkotmány belgrádi megszövegezőivel, és több esetben sikerrel is jártak, ám - mint azt a lakossági fórumokon is elmondták - több kérdésben nem sikerült érvényre juttatni álláspontjukat.
Mivel az alkotmányt nem bocsátották közvitára, a VMSZ a maga szervezte gyűléseken igyekezett tájékoztatni a vajdasági magyarokat, s elmondani, mit ért el és mit nem, hol sikerült előrelépni a régi, milosevici alkotmányhoz képest és hol nem. A lakossági beszélgetéseken a közlemény megállapítása szerint megoszlottak a vélemények, de úgy tűnik, hogy a délvidéki magyarok körében az alkotmányt elutasítók vannak többségben. Ezért - szögezi le a dokumentum - a VMSZ-nek nincs erkölcsi joga, hogy a rá jellemző, a magyar közösség által többször méltányolt határozottsággal fellépve az alkotmányjavaslat támogatására szólítson fel.
A párt vezetésének meggyőződése, hogy a beszélgetéssorozat eredményeként a vajdasági magyarok tájékozottabban mehetnek el szavazni, mint tehették volna a lakossági fórumok nélkül. A VMSZ azt javasolja, hogy éljenek a jogukkal, és szavazzon mindenki meggyőződése, lelkiismerete szerint.
A Vajdaságban működő két kisebb magyar párt, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Vajdasági Magyar Demokrata Párt korábban "nem" szavazatra szólította fel a követőit.
MTI - fidesz.hu