A Hírszerző információi szerint még mindig nem dőlt el, hogy Gyurcsány Ferenc és a pártvezetés pontosan mikor teszi le az új MSZP-székház alapkövét. A lap már korábban beszámolt arról, hogy a szocialista párt nagy valószínűséggel a VII. kerületi István utcában, a Városliget közelében építi fel új székházát. A jövő év végéig elkészülő, modern, de az utcaképbe illeszkedő ingatlant az MSZP az építtető cégtől veszi majd hosszú távon bérbe.
Az eredeti elképzelés szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a párt múlt szombati kongresszusán jelentette volna be a költözést. Nem csak az István utcát, hanem azt is, hogy az MSZP operatív vezetése már október végén otthagyja a Köztársaság teret, és egy irodaházban bérel szobákat. Végül a bejelentés elmaradt. Részben azért, mert bár a lap információi szerint lényegében minden fővárosi irodaház üzemeltetőjét megkereste a párt, egyikkel sem sikerült megállapodni. Többen arra hivatkoztak, hogy nem szeretnék, ha egy politikai párt költözne az irodájukba. Ismert: Budapesten az irodák tíz százaléka áll üresen, ami Európában a második legrosszabb arány.
A jelek szerint tehát a Köztársaság térről vezet majd az út az István utcába. Az alapkőletételről annyit tudni, hogy novemberben valószínűleg sor kerül rá. A lap úgy tudja, hivatalosan akkor jelentik be a költözést, ha meglesz az építési engedély. A költözés hosszú évek óta húzódik. Hiller István éppen három éve, még az MSZP alelnökeként javasolta, hogy a párt szimbólumainak megújítása jegyében cseréljék le a székházat is. Pártelnöki kampányának hangsúlyos eleme volt, hogy 2006-ban már új helyről irányítják a párt kampányát. Lendvai Ildikó frakcióvezető akkoriban a "véres történelmi emlékekkel terhes" jelzővel illette az ingatlant.
Az MSZP Köztársaság téri székháza a második világháború idején a Volksbund, a náci eszméket valló magyarországi németeket tömörítő szervezet központja volt. Az épületben kezdte meg működését 1945-ben a Magyar Kommunista Párt, majd a ház később az MSZMP budapesti pártbizottságának központja lett.
1956. október 30-án a felkelők megpróbálták ellenőrzésük alá vonni az épületet, azonban az őrség tüzet nyitott a tömegre. Ennek hírére sok fegyveres felkelő gyűlt a Köztársaság térre. A pártház ostroma csaknem három órán át tartott, veszteséget okozva mindkét oldalon; az épület több védőjét meglincselte a tömeg.
A Köztársaság téri ingatlan sorsa bizonytalan. Ha sikerülne rá vevőt találni, akkor eladnák, de az elmúlt években sem érdeklődtek sokan a roppant korszerűtlennek számító székház iránt: a folyosók szélesek, az irodák kicsik, jó részük sötét is. Korábban felmerült, hogy itt működhetne például a párt képzési központja. Az azonban kérdéses, hogy az MSZP megengedheti-e magának két székház fenntartását.
hirszerzo.hu - fidesz.hu