Első ízben gyűlnek össze vitára az olyan nagy internet-operátorok, mint a Yahoo! és a Google, olyan emberi jogvédő szervezetek, mint az Amnesty International, olyan, az interneten publikáló ellenzékiek ellen a hatalom erejével fellépő államok, mint Kína, valamint kutatók, s az amerikai kormány képviselői is. "Élénk vitákra lehet számítani olyan részvevők között, akik általában nem szoktak egy asztalhoz ülni" - jósolta Martin Selmayr, az Európai Unió információs társadalomért és a médiáért felelős biztosa, Viviane Reding szóvivője. Ez EU-biztos szintén ott lesz Athénban.
A négynapos fórum megrendezéséről 2005 novemberében az Információs Társadalom Csúcstalálkozója elnevezésű tuniszi ENSZ-tanácskozáson született elvi megállapodás. Washington akkoriban nem volt hajlandó egy jottányit sem engedni az internet közvetlen ellenőrzésének kérdésében - az Icann, amely a domain-nevek elosztásáért felelős, a washingtoni kormány fennhatósága alatt áll - de elfogadta kompromisszumos megoldásként a világfórum létrehozását. A túlságosan éles viták elkerülése végett a szervezők elsősorban olyan témákat tűztek napirendre, amelyekben nagyobb egyetértés várható, mint például az internetes bűnözés, a harc a levélszemét ellen, a személyes adatok védelme, az internethez való hozzáférés, és a véleménynyilvánítási szabadság.
Julien Pain, a Riporterek határok nélkül (RSF) szervezet tagja bejelentette: Athénban emlékeztetni akarnak arra, hogy az internet cenzúrázása az emberi jogok megsértését jelenti. Ugyanakkor, mint Markus Kummer, a tanácskozás előkészítésével megbízott ENSZ-munkacsoport koordinátora megállapította, a levélszeméttel kapcsolatban máris közös nevező, hogy mindenki ellenzi, legfeljebb az ellene folytatott harc eszközei különböznek. Kummer szerint a Fórum nagy gyengéje, hogy nincsen döntéshozói jogköre, csupán ajánlásokat tehet. A tanácskozást hétfőn reggel Kosztasz Karamanlisz görög államfő nyitja meg.
MTI - fidesz.hu