A magyar környezetvédő szervezetek közleménye szerint a héten kiadott a román hatóság jelezte: kötelezi a beruházó kanadai céget az érintett bányaterület területrendezési terve stratégiai környezeti vizsgálatának elvégzésére. Ezt ugyanis eddig megpróbált elkerülni a bányaipari cég. A folyamatba kötelesek lesznek bevonni az érintett országokat is, ami újabb lakossági fórumokat is jelenthet.
A környezetvédők szerint a területrendezési engedélyek visszavonása, és az, hogy a bányaipari céget a stratégia környezeti vizsgálat elvézésére kötelezik legkevesebb egy évvel halaszthatja el az aranybánya engedélyezési folyamatát. Ez óriási pluszköltségeket jelent a vállalkozás számára - jegyzik meg a szakértők -, valamint egyértelművé teszi azt is, hogy gyakorlatilag nincs remény az aranybánya projektet engedélyezésére Románia uniós csatlakozása előtt.
A stratégiai környezeti vizsgálat legalább ugyanolyan hosszú és bonyolult folyamat, mint az aranybánya 2004 decemberében elindított hatásvizsgálati eljárása. Amíg az RMGC - azaz a bányavállalkozás - el nem végzi az élőírt a vizsgálatot, nem kaphatja meg a környezeti engedélyt az arany kitermeléséhez. A magyar környezetvédő szervezetek emlékeztetnek arra, hogy szeptember 20-án a román környezetvédelmi hatóságok úgy döntöttek: jóváhagyják az RMGC kérelmére Verespatak területrendezési terveit anélkül, hogy a cég elvégezte volna az ilyenkor európai jogszabályok által előírt stratégiai környezeti vizsgálatot (Strategic Environmental Assessment, SEA).
A SEA irányelv Romániában 2004. decembere óta érvényben van, így a román hatóságok korábbi döntése egyértelműen megsértette ezt a direktívát. Szeptember végén ugyanakkor 17 romániai civil szervezet, valamint a Greenpeace, a Védegylet és a Magyar Természetvédők Szövetsége is levélben követelte a román, a magyar és európai uniós hatóságoktól, hogy vonják vissza az uniós jogszabályba ütköző döntést.
MTI - fidesz.hu