Mint mondta, a hazai tudományos élet színes kavalkádja több mint 400 rendezvényt kínál. Megszervezésében egyaránt részt vállalnak az egyetemek, a minisztériumok, különböző civil szervezetek és más intézmények, ám a legtöbb eseményt a TIT rendezi. A rendezvénysorozat fő témája az "evolúció, fejlődés és revolúció" gondolatköre - emelte ki az MTA elnöke, hozzátéve: az utóbbi évtizedben ugyanis hihetetlenül gyors tudományos fejlődés szemtanúi lehettünk. "A revolúció azt jelenti, hogy a tudományban paradigmaváltás, azaz forradalom van" - mondta. A különböző tudományágak határterületén olyan eredmények születtek, amelyekre egyáltalán nem lehetett számítani. A genetika gyors fejlődése, a különböző nagyfelbontó képességű módszereknek a tudományban való felhasználása, amit a fizikának köszönhetünk, a biológiát is forradalmian megváltoztatta - mondta a tudós társaság elnöke.
Vizi E. Szilveszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a munkahelyek a hivatalokból egyre inkább az otthonokba települnek át, hiszen nagyon sok feladatot már számítógépen lehet elvégezni, majd a világhálón lehet továbbítani. Átalakította, átalakítja a mindennapi kommunikációt a mobiltelefon, az elektronikus ügyintézés, az elektronikus kormányzás is - sorolta. "Ezek a változások nagyon megterhelik az emberek érzelmi életét is, hiszen a környezetünkben lévő eszközrendszer nagyon gyors átalakulását nem vagyunk képesek lélekben követni, feldolgozni" - vélekedett Vizi E. Szilveszter.
Meggyőződése szerint ezért annyira fontos a természettudományok mellett a társadalomtudományok, a szociológia művelése is. Fel kell ugyanis mérni a változásoknak, az új technikai eszközöknek az egyénre, valamint a szűkebb és tágabb közösségekre gyakorolt hatását.
"Hihetetlen változások vannak, s ezekről mind szó esik majd a következő hetekben" - mondta az MTI-nek Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A magyar tudomány napja rendezvénysorozata 1997-ben indult. Az Országgyűlés 2003-ban a magyar tudomány ünnepévé nyilvánította november 3-át, azt a napot, amikor 1825-ben Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság alapításának céljára felajánlotta.
MTI - fidesz.hu