"Ideje megfontolni a szesztermékeladás állami monopóliumának kérdését" - jelentette ki Borisz Grizlov kedden az állami dumában, miután több mint ezer orosz került kórházba májgyulladással különböző régiókban a pancsolt szesz okozta mérgezési hullámban. Szergej Mironov felsőházi elnök már a múlt héten síkraszállt "a borszesz előállításának és forgalmazásának teljes állami monopóliumáért", jelezve, hogy a szenátorok már ki is dolgoztak egy ilyen értelmű törvénytervezetet. "Az alsóház ebben támogat bennünket, csak a kormány jóváhagyása hiányzik" - mondta Mironov a POLIT.RU (www.polit.ru) hírportál szerint. A tömeges mérgezést, amely a Belgorodi, Vlagyimiri, Irkutszki, Pszkovi, Kirovi, Szaratovi és Tveri régióra is kiterjedt, moszkvai elemzők egy olyan intézkedéssel hozták összefüggésbe, amely éppen az alkoholpiac tisztába tételét célozza. Az orosz kormány ugyanis nyártól fogva egy olyan vonalkódos adójegyrendszert vezet be, amely a szeszes italos palackok forgalmát hivatott nyomon követni a termelőtől (importőrtől) az üzletekig. Sok kisebb fogalmazó azonban tönkrement, mert nem tudta teljesíteni a komputeres rendszerhez való csatlakozás feltételeit.
A rendszerváltás miatt az olcsóvodka is megfogyatkozott a bolti polcokon, de a kereslet fennmaradt: a szegény szeszbarátok rászorultak a zugpálinkára, a gátlástalan kereskedők által kínált (zárjegymentes) pancsokra, sőt az eleve nem emberi fogyasztásra szánt készítményekre. Egy lett rendőrilletékes azt mondta az Interfax szerint, hogy a lettországi Preili lakosai ugyanattól az italhamisítványtól kaptak mérgezést, mint oroszországi sorstársaik: jelesül egy szeszből, fertőtlenítőszerből és bútorfényből kevert koktéltól. Az orosz belügyi tárca közhírré tette, hogy a rendőrök ez év első kilenc hónapjában 2,5 millió liter etilalkoholt koboztak el országszerte, s 3200 céget vizsgáltak át szeszcsempészés gyanújával.
A rendőri hadjárat azonban aligha orvosolja az orosz szeszfüggés mélyebb okát: a lakosság nagy hányadának szegénységét, különösen vidéken, ahol nemigen van munka, s az iváson kívüli elfoglaltság. Oroszországban tavaly 42 ezer ember halt meg alkoholmérgezésben. A lakossági reáljövedelmek növekedése (amiben haladás van) és az elosztás javulása (ami egyelőre kevésbé imponáló) hosszabb távon életeket menthet, hiszen többen engedhetik meg maguknak a biztonságosabb italok fogyasztását - mutatott rá a The Moscow Times. Grizlov már tavaly is csak 30 ezer halálesetről adott számot "minőségileg fogyatékos alkoholtermékek fogyasztása" következtében, az idei első kilenc hónapban csak 17 ezerről, ami négyezerrel kevesebb, mint a múlt év hasonló időszakában. Mindamellett az állami vodkamonopólium visszaállítása nem ígérkezik különösebben hatékony eszköznek, hiszen nem tartja vissza az oroszokat a kölni vagy a fagyálló fogyasztásától - vélte az angol nyelvű moszkvai lap.
MTI - fidesz.hu