Rámutatott: szerették volna, ha a kegyelet, a tisztelet és a történelmi igazság jegyében a mai magyar nemzet összetartást tanúsítana, mert az áldozatok és a vértanúk emléke ezt megérdemelné. Utalt ugyanakkor arra, hogy a szocialista párti európai parlamenti képviselők ellenállása miatt nem sikerült november 4-ét a kommunizmus áldozatainak európai emléknappá nyilvánítani.
Az 1956-os Kárpát-medencei Emlékbizottság elnöke szerint az 1956-os forradalom a teljes emberi és nemzeti önrendelkezés megteremtésére irányult, míg vele szemben a megtorlás, a kommunista birodalmi és pártállami erőszakhatalom érdekét szolgálta.
Székelyhidi Ágoston megfogalmazása szerint a nemzetpárti magatartás 1956 óta a nemzeti értékek elsőbbségét vallja, immár európai keretben. A birodalompárti magatartás pedig a széthullott kommunista birodalom helyett most már a globalizációs pénzpiac elsőbbségéhez szegődik. Ez a birodalompárti érdekcsoport a saját politikai, gazdasági, intézményi hatalmi alapját az 1956-os forradalom megtorlásával szerezte, s a globalizációs pénzpiac kiszolgálásával őrzi, sőt gyarapítja. Ezért nem ítéli el saját eredetét, ezért nem azonosul teljesen a kommunista birodalom áldozataival - fogalmazott a szónok.
Székelyhidi Ágoston az 56-os kopjafánál szervezet nevében kezdeményezéssel fordult a fiatalokhoz.
Emlékeztetett rá: 2007-ben lesz 50 éve az 1956-os önálló nemzeti ifjúsági szervezetek erőszakos feloszlatásának, illetve az ezen szervezetek helyét elfoglaló birodalompárti kommunista ifjúsági szövetség hivatalos megalapításának.
"Ajánljuk és kérjük, hogy az 1956-os fiatalok mai nemzedéki utódai 2007-ben a maguk módján, a saját meggyőződésük szerint nézzenek szembe a forradalom igazságával és az áldozatok iránti kötelességgel" - mondta Székelyhidi Ágoston hozzátéve. "Hisszük, hogy ez az alkalom esélyt nyithat az ellentétek tisztázására, 1956 igazságának nyílt és teljes érvényesítésére" - fűzte hozzá.
A debreceni 56-os kopjafánál felolvasták az 56-os forradalom 19 debreceni, illetve hajdú-bihari áldozatának a nevét, majd az önkormányzatok, pártok és a civil szervezetek képviselői koszorút helyeztek el a kopjafánál.
Amikor az MSZP képviselői koszorúztak, a résztvevők közül többen hátat fordítottak a koszorúzóknak.
Debrecenben ezen kívül megkoszorúzták Iván Kovács Lászlónak, a Corvin köz első parancsnokának az emléktábláját, koszorúztak a Honvédtemető Panteonjában és a Kossuth laktanyában a mártír katona emléktáblájánál.
MTI- fidesz.hu