Közel ötvenen helyezték el a megemlékezés virágait a forradalom leverésének ötvenedik évfordulóján az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottsága, a Magyar Katolikus Misszió és a Párizsi Magyar Református Egyház szervezésben tartott ünnepségen, amelyen az emigráns magyar szervezetek mellett megjelentek a magyar nagykövetség és a kulturális intézet vezetői is.
Méray Tibor, Párizsban élő író kezdeményezésére az Emberi Jogok Magyar Ligája 1988. június 16-án a magyar demokratikus emigráció három évtizedes hagyományt őrző tevékenysége csúcspontjaként állította fel Nagy Imre egykori miniszterelnök és a kivégzett magyar mártírok jelképes síremlékművet - Rajk László tervei alapján - a francia főváros egyik leghíresebb temetőjének 44-es parcellájában.
Ugyancsak Párizsban, a Luxembourg-kert szomszédságában szabadtéri tárlat látható a magyar forradalom világhírűvé vált francia halottjának, Jean-Pierre Pedrazzini fotósnak a magyar utcákon készült 1956-os felvételeiből. A képeket egy hónapon át nézhetik a járókelők.
A Paris Match francia magazin világot járt 29 éves svájci-francia sztárfotósa a forradalom kitörése után néhány nappal érkezett Magyarországra, és a mosonmagyaróvári sortűz áldozatainak temetését fényképezte először. Budapesten névtelen felkelőket fotózott, s október 30-án a Köztársaság téri összecsapások sebesültjeinek mentése közben halálos lövést kapott. A Péterfy Sándor utcai Kórházban megoperálták, de hazaszállítását követően november 7-én Párizsban elhunyt. Pedrazzini egyszerre a sajtószabadság és - a magyar forradalomról halála után világszerte publikált fotóinak köszönhetően - a számos francia által a felkelő magyar nép iránt érzett szimpátia jelképévé vált.
A Párizsi Magyar Intézet (PMI) előtt megtekinthető szabadtéri tárlat - amelyen Pedrazzini több mint harminc felvétele mellett a fotóriporter utolsó budapesti napjairól kollegái által készített képek is kiállításra kerültek - a PMI szervezésében a budapesti Francia Intézet és a Paris Match támogatásával jött létre.
MTI- fidesz.hu