fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Blair "általában" ellenzi a halálbüntetést
2006. november 6., 15:37
Nem volt hajlandó egyértelműen állást foglalni Szaddám Huszein halálos ítéletéről hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján a brit kormányfő, aki szerint London "általában" ellenzi a halálbüntetést.

Tony Blairt szokásos havi sajtóértekezletén kérdezték arról, vajon ellenzi-e a volt iraki elnökre előző nap Bagdadban kimondott halálos ítélet végrehajtását. Blair, magát ismételgetve, csak annyit mondott, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió hivatalos álláspontjával összhangban nem támogatja a halálbüntetést, de azt nem volt hajlandó egyértelműen kijelenteni, hogy London ellenezné Huszein kivégzését. A sokadszorra ismétlődő újságírói kérdésre, már meglehetősen indulatosan, végül annyit kimondott: a brit kormány ellenzi a halálbüntetést, "legyen szó akár Szaddám Huszeinről, akár bárki másról", de azt továbbra sem volt hajlandó tisztázni, hogy London mit szólna Huszein tényleges kivégzéséhez. Blair szerint a bagdadi per fő érdeme az, hogy megmutatta a világnak a Huszein-rezsim "elborzasztó brutalitását", amelynek több százezren estek áldozatául.

Független londoni nemzetközi jogi és emberi jogi szakértők mindazonáltal már előző nap, az ítélet kihirdetése után elítélték a halálos ítélethez vezető bírósági eljárást. Sonya Sceats, a legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely, a Királyi Külügyi Intézet (székhelye után közkeletű nevén Chatham House) nemzetközi jogi kutatási programjának szakértője a halálos ítélet ismertetése után közzétett szakvéleményében azt írta: a bíróság nem volt képes megőrizni függetlenségét, és teljesen egyértelmű, hogy a politikusok jelentős mértékben beavatkoztak az eljárásba. Sceats úgy vélekedett: ahogy az iraki biztonsági helyzet romlott, a jelek szerint úgy erősödött a politikai vezetés nyomása a bírákra annak érdekében, hogy a pert gyorsan zárják le, és Huszeint ítéljék halálra.

Élesen elítélte Szaddám Huszein és két vádlott társa halálra ítélését Londonban kiadott nyilatkozatában az Amnesty International. A világ legjelentősebb emberi jogi szervezete szintén arra a következtésre jutott, hogy politikai beavatkozás aláásta az eljáró iraki törvényszék függetlenségét és pártatlanságát. Az AI ezért felszólította az iraki kormányt, hogy a fellebbviteli eljárást utalja nemzetközi törvényszék elé.

MTI - fidesz.hu