A konzervatívokkal nagykoalícióban kormányzó SPD vezetője úgy vélekedett, hogy egy új alaptörvényt kell kidolgozni, amely már bevezetőjében tartalmazná az Európai Unió legfontosabb célkitűzéseit. Ezen túlmenően nagy súlyt helyezne a tagállamok nemzeti és kulturális sajátosságaira - hangoztatta Beck a párt küldöttei előtt.
Beck rendkívül fontosnak nevezte azokat a feladatokat, amelyek Németországra várnak a jövő év első felében esedékes uniós elnökség alatt. Merkel kancellárral egyetértett abban, hogy szükség van az alkotmányozó folyamat újjáélesztésére, ugyanakkor szavaiból egyértelműen kitűnt, hogy a korábbi alkotmánytervezet jövőjét a kancellár asszonynál jóval borúlátóbban ítéli meg.
Az SPD vezetője egyetértett azzal az Angela Merkel által az elmúlt időszakban több ízben is hangsúlyozott célkitűzéssel, amely szerint Oroszországgal erős partneri viszonyt kell kiépíteni. Beck megfogalmazása szerint a Moszkvával való stratégiai partneri kapcsolatokat minőségileg új szintre kell emelni. Úgy vélte, hogy a gazdaság, a kultúra és a tudomány mellett az együttműködést a kül- és biztonságpolitika területeire is ki kell terjeszteni. A német uniós elnökségnek - szavai szerint - mindehhez erőteljes ösztönzést kell nyújtania.
Kurt Beck kijelentette, hogy Európának "globális békehatalommá" kell válnia. Ebből a célból egy közös európai parancsnokság alatt álló, integrált haderő felállítására tett javaslatot. Az Európai Uniónak a béke védelme érdekében megbízható biztonságpolitikai és védelmi unióvá is kell válnia - hangoztatta a szociáldemokrata pártvezető.
Az SPD elnöke a kancellár asszonynál óvatosabb és türelmesebb megközelítést javasolt Törökországgal szemben Ankara kilátásba helyezett európai uniós csatlakozásával kapcsolatban. Merkel kancellár éppen egy hétfői sajtónyilatkozatában fenyegette meg Törökországot a csatlakozási tárgyalások esetleges megszakításával, amennyiben az ország nem teljesíti az EU által szabott feltételeket, mindenekelőtt Ciprus vonatkozásában. Beck beszédéből ugyanakkor egyértelműen kitűnt, hogy az SPD a tárgyalások folytatása mellett
van.
A konferencia másik fő szónoka a szociáldemokrata külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier volt. A jelenleg legnépszerűbb német politikusnak számító Steinmeier - Beckhez hasonlóan - ugyancsak annak a nézetnek adott hangot, hogy az európai alkotmány "lényegét" mindenképp meg kell menteni. Törökországgal kapcsolatban a külügyminiszter ugyancsak kompromisszumot sürgetett.
MTI - fidesz.hu