Az Európai Bizottság frissen kiadott előrejelzése szerint a gazdasági növekedés idén az unióban eléri a 2,8 százalékot, az euróövezetben pedig a 2,6 százalékot, szemben a tavalyi 1,7 százalékos, illetve 1,4 százalékos értékekkel. Az eurózónában utoljára 2000-ben mértek ilyen mértékű növekedést.
A tizenkét euróország pénzügyminiszterei és az uniós központi intézmények illetékesei közti hétfő esti találkozót követően Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő-pénzügyminiszter azt is elismerte: az amerikai gazdaságban mérséklődés várható. Ennek azonban nem lesz drámai hatása az európai növekedésre - vélte.
Közös sajtótájékoztatójukon Joaquín Almunia pénzügyi biztos hozzátette, hogy az öreg kontinens most kevésbé függ az amerikai gazdaságtól, mint korábban. A gyorsulást ugyanis elsősorban a belső kereslet teremti meg, az pedig jövőre is erős marad - fejtette ki.
A miniszterek áttekintették a bizottság jelentését a tagországok államháztartási helyzetéről is. Almunia jelezte, hogy megállapításaik szerint a tagállamok teljesítménye ebből a szempontból egyértelműen javul. Ő is és Juncker is hangoztatta ugyanakkor, hogy a további előrelépéshez folytatni kell a szerkezeti reformokat - ez különösen fellendülés idején fontos, mert akkor lehetőség van a reformok gyorsítására is.
Előrejelzésében a bizottság azt jósolta, hogy az infláció idén a várt 2,2 százalékon marad átlagosan az euróövezetben, majd 2008-ra 2 százalék alá csökken. Almunia szerint az olajárak meglódulása nem járt különösebb másodlagos hatásokkal. Juncker úgy vélte, a miniszterek alapjában véve osztják a bizottság véleményét e téren, de figyelmeztetnek arra, hogy az olajárak alakulása nehezen kiszámítható és azzá teszi az áremelkedését is.
Az Eurogroup találkozóját kedden a 25 EU-tagország pénzügyminiszterének ülése követi, Veres János részvételével. Ezen egyebek között Rodrigo Ratóval, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójával cserélnek eszmét a világgazdasági kilátásokról. Megvitatják az Európai Beruházási Bank unión kívüli kihelyezéseinek esetleges kibővítését is. Tárgyalnak emellett a szeszes italok jövedéki adójának minimumszintjéről - az Európai Bizottság azonos szintre emelést javasol, de ennek árhatása szinte észrevehetetlennek tűnik: a sör literje például legfeljebb egy centtel kerülne többe a terv nyomán. Napirendre tűzték az adómentes vásárlás témáját is bizonyos unión kívüli utazások esetében.
MTI - fidesz.hu