fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
APEH-adóslista: remény sincs az elúszó milliárdokra
2006. november 7., 09:39
Csaknem húszmilliárd forint tartozást halmoztak fel az APEH adóslistáján szereplő cégek és magánszemélyek. A behajtás szinte reménytelen, az adósok vétlennek tartják magukat, a szakértők szerint viszont az adóhatóság "tevékeny közreműködése" is kell ekkora adóhiányhoz.

Száztizenhárom cég és magánszemély összesen 19,24 milliárd forint adóval tartozik az APEH-nek - derül ki az adóhatóság legfrissebb negyedéves feketelistájából. A listavezető cég összesen 1,8 milliárddal tartozik, ebből 881,5 millió az adóhiány, a többi a bírság és a késedelmi pótlék.

A listán szereplő 78 társas vállalkozás közül 27 felszámolás, további öt végelszámolás alatt áll, így tartozásuk behajtására nem sok remény van. Felszámolás indult például a legnagyobb adós, az Ellon Kereskedelmi Kft. ellen is. A legismertebb név a listán a BKV-é. A közlekedési társaság 153,9 millió forintos adóhiányt halmozott fel, erre még 65,69 millió forint jön büntetésként.

Nyilvános megszégyenítés

"Az APEH negyedévente készít listát azokról a cégekről és magánszemélyekről, akiknél az adóellenőrzéskor kiderült, hogy nem tettek eleget adófizetési kötelezettségüknek" - mondta lapunknak Nagy József, az APEH titkárságának főosztályvezetője. Háromhavonta új lista készül, vagyis a nagy adótartozást felhalmozók száma lényegesen nagyobb a mostaninál. A vállalkozások esetében százmillió forintot meghaladó tartozás kell a szégyenpadra kerüléshez, a magánszemélyeknél pedig tízmillió a határ. A listára csak a jogerős adóhiánnyal lehet felkerülni.

A nyilvánosság előtti megszégyenítés az APEH szerint szokott hatni, pláne neves embereknél, ők rögtön megsértődnek, és hírnevük tönkretétele miatt időnként személyiségi jogi perrel is fenyegetik az adóhivatalt - de fizetnek. Ám ez csak az egyik eszköze az adótartozók elleni küzdelemnek, hiszen a listán szereplők esetében az adóhivatal már megindította a végrehajtási eljárást. Ha pedig szándékos adócsalás gyanúja vetődik fel, akkor a büntetőfeljelentést is megteszi az APEH. "Márpedig az ilyen horribilis adótartozást felhalmozók jelentős része feltételezhetően nem egyszerűen elszámolta magát, hanem szándékosan csalt" - mondta Nagy József. A listán szereplőknek az útlevelét is bevonják, nehogy el tudják hagyni az országot.

Januártól hosszabb lesz a lista

A többség egy-két év alatt halmozza fel tartozását, de az is előfordul, hogy egy-egy nagy üzlet miatt jön össze a hatalmas adóhiány. Az általános forgalmi adó (áfa) be nem fizetése és jogtalan visszaigénylése toronymagasan vezet a feketelistán, de a személyi jövedelemadó elbliccelése sem elhanyagolható. A negyedéves lajstrom gyakori szereplői a munkaerő-kölcsönző cégek és az építőipari vállalkozások.

Januártól azonban sokkal hosszabbak lesznek a listák, mert akkor már nemcsak a végrehajtható adótartozásokat hozzák nyilvánosságra, hanem azokat az adózókat is pellengérre állítják, akik nem teljesítik a bevallásuknak megfelelő fizetési kötelezettségüket.

Az APEH szerint a szégyenpadra kerülő adózók tartozásának csak alacsony hányadát tudják behajtani. "Ha talál pénzt az adós cég számláján az APEH, azt természetesen inkasszóval le is emeli, de a vállalkozás vagyontárgyait is végrehajthatja" - mondta lapunknak Oszkó Péter, a Deloitte adópartnere. - Egy olyan céggel viszont nem tud mit kezdeni az adóhatóság, amelynek se pénze, se vagyontárgya, a tulajdonosok pedig utolérhetetlenek vagy éppen fiktív személyek. Az a kérdés persze felvetődik, hogy az ellenőrzések elég hatékonyak-e, ha cégek eljuthatnak ilyen nagy összegű adótartozásokig."

A feketelistán szereplő cégeket feltehetően későn ellenőrizték, amikor már nem marad semmi, amit be lehetne hajtani. Nagy József szerint viszont az elmúlt években egyértelműen javult az ellenőrzések hatékonysága: 2004-ben még hatszázezer forint volt az egy ellenőrzésre jutó feltárt adóhiány, 2006-ban pedig már 950 ezer.
Azt Oszkó Péter is elismeri, hogy több új jogszabály is növeli az adóhatóság hatékonyságát. A nemrég bevezetett adószám-felfüggesztéssel például a fiktív cégeket akarják kiszűrni: az adott címről visszaérkező két küldemény után felfüggesztik az adószámot. Ahogy a januártól kiszélesedő feketelistának is várhatóan nagyobb lesz a visszatartó ereje.

Az APEH is kell a milliárdokhoz

Egy neve elhallgatását kérő - számos nagy cég felszámolásában részt vevő - pénzügyi tanácsadó sokkal sarkosabban fogalmazott: az APEH "tevékeny közreműködése" nélkül nem lehet ilyen horribilis adótartozást felhalmozni. Úgy kezdődik a történet, hogy a cég tartozik néhány százmillió forinttal, erre halasztott részletfizetést kér, de nem tudja törleszteni. A pótlékokkal és a bírsággal megnövelt tartozásra újra halasztást kér, s az APEH megadja neki, pedig a semmit nem törlesztőknek nem adható haladék. S ez így megy tovább, amíg az adósság kezelhetetlenné válik.

"Ugyanakkor a magánszemélyek és a kis cégek kisebb tartozásait rögtön bevasalja az adóhivatal" - mondta a szakember. Lapunk tudomására jutott olyan eset is, amikor egy ötvenezres tartozás miatt az adóhatóság jelzálogot jegyeztetett be az adós ingatlanára. A jelzálogról nem értesítették, csak akkor szembesült vele, amikor kikérte a tulajdoni lapját, és hónapokig tartó hercehurcával tudott csak megszabadulni tőle.
Ebben a körben persze kisebb ellenállásra számíthatnak az adóellenőrök. A nagy cégek jóval dörzsöltebbek, s gyakran politikai segítséget is kapnak adóügyeik intézéséhez.

Az "Elsőből" lett a harmadik

A lista harmadik helyén álló honti "Első Cs" Hulladékgyűjtő Kft. az egykori csepeli fémmű területén működtetett fémhulladékgyűjtő és -hasznosító telephelyet. A több mint másfél milliárd forintos adósságot felhalmozó cég képviselője a papírok szerint Molnár József Béla, de érdeklődésünkre azt mondta, másfél éve nincs köze a vállalkozáshoz, noha a cégnyilvántartás szerint februárban lett a kft. vezetője. Azt mondta, "normális társaságnak látszott", és hogy talán egy hónap múlva többet tud majd. Ennyit nem várhattunk, ezért a tulajdonost, Grzybovsky Tamást kerestük, ám ő sem tudott semmit a cégről, viszont készséggel ajánlotta Kondri János ügyvezetőt, aki véletlenül éppen ott volt mellette. Igaz, már ő sem a cég vezetője, mert felszámoló vette át a szerepét, de legalább tudta, miként jött össze az adósság. Természetesen tévedésből.

Az APEH több ellenőrzésen sem talált kivetnivalót a könyvelésben, ám nemrégiben kiderült, hogy a hulladékot beszállító vállalkozások közül több eltűnt vagy jelentős köztartozást halmozott fel, s ezért a számláikat fiktívnek minősítette az adóhatóság, s a jogtalanul visszaigényelt áfa miatt mutatták ki az adósságot. A működést három hónapja befejezték, megkezdődött a felszámolás, az APEH le is foglalta a cég vagyonát, de az értéke alig érte el az egymillió forintot.

Fantomcég vezeti a friss listát

Az adóslistát vezető Ellon Kereskedelmi Kft.-t már hiába keresnénk a székhelyként megjelölt újpesti címen, jó ideje nyoma sincsen. A cég felszámolását már tavaly júliusban elkezdték, de már akkor sem találták sem a cég képviselőjét, sem pedig a tulajdonosait. A cégiratok szerint 2002. májusa óta két szerb férfi, Sahim Sacirovic és Biljanan Blagojevic tulajdonában áll az egykoron számítástechnikai alkatrészek kereskedelmével foglalkozó vállalkozás. A több mint másfél milliárd forintos tartozás minimális csökkentésére sem lát esélyt a felszámoló, mint mondta, "a postabélyegre fordított költség sem térül meg", az eljárást csak azért nem tudják lezárni, mert a rendőrség is nyomoz a fantomcég ügyében.

Global Refund: élő cég, fiktív számlák

Az adósok élmezőnyében a legjelentősebb a Global Refund Magyarország Pénzügyi Rt. A cég áfa- és Mehrwertsteuer-visszatérítéssel foglalkozott, az anyavállalat világszerte ismert, a magyarországi kirendeltségnél azonban nemcsak valós vásárlások után igényelték vissza az adót, hanem az adóhatóság igencsak sok fiktív számlát és nem létező vagy a ködbe vesző ügyfelet is talált. A társaságból a külföldi tulajdonosok kimenekültek, tavaly szeptember óta felszámolás alatt áll az rt. Az eljárást a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és az APEH közösen kezdeményezte, de sokra nem megy így sem: Fábián László Balázs felszámoló szerint legfeljebb milliós nagyságrendű összeget tudnak még behajtani.

Kiradírozták a rajzfilmstúdiót

Az az időközben megszűnt Varga Stúdió is szerepel az APEH-listán, amely az egyik legsikeresebb, külföldön is elismert magyar rajzfilmstúdió volt. Az 1989-ben mindössze öt fővel induló műhely olyan cégekkel dolgozott együtt, mint a Warner Bros., a 20th Century Fox, a ZDF vagy a BBC. Munkáiért többek között Emmy-díjat, Ezüstmedve-díjat, és Brit Animációs Nagydíjat is kapott. A 2005-ben megszűnt cég itthon legismertebb produkciója a Mr. Bean rajzfilmsorozat volt. Az egykori producer, Erkel András nem kívánt nyilatkozni lapunknak, mondván: 2003 óta nem dolgozik a stúdiónál. A másik alapító tagot, Varga Andrást és a cég utolsó vezérigazgatóját, Szabó Attilát lapzártáig nem sikerült elérnünk.

Erdei Tamás, Köves Pál, Magyar Hírlap


fidesz.hu