fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Sólyom László köszönetet mondott Olaszországnak
2006. november 7., 11:28
Köszönetet mondott Sólyom László Olaszországnak azért, mert annak idején kiállt az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc mellett; a köztársasági elnök a La Sapienza római tudományegyetem emlékülésén mondott beszédet kedden.

Bár Olaszország tranzitország volt - a menekültek óriási többsége továbbment -, mintegy 4500 ötvenhatos menekült Olaszországban telepedett le, a nagy olasz egyetemek ösztöndíjas helyeket biztosítottak a menekült főiskolásoknak és egyetemistáknak, az akkor befogadott magyarok "szinte felmérhetetlen hatású" hidat képeznek a két ország értelmisége között - mondta Sólyom László az egyetem és az olasz szenátus szervezte emlékülésen. Az államfő szerint Olaszország nem felejtette el a magyar forradalmat, amit az is bizonyít, hogy több mint száz megemlékezést tartanak szerte az országban, több mint harminc városban neveztek el utcát vagy teret a magyar forradalomról, tíz tudományos konferenciát rendeznek 56 alapos megtárgyalására, hiszen a most megnyílt washingtoni, moszkvai és más külügyi levéltárak számos új adattal szolgálnak.

A magyar forradalom - hangsúlyozta a köztársasági elnök - az első és legsúlyosabb bizonyíték volt a kommunista rendszerek instabilitására Közép-Európában, ezért a magyarországi, majd a későbbi csehszlovákiai és lengyelországi események úgy is felfoghatók, mint az 1989/90-es demokratikus rendszerváltásokhoz vezető út állomásai. Ami 1956-ban Magyarországon elkezdődött, az az 1989/90-es demokratikus átalakulásokkal végül mégis célba ért - szögezte le Sólyom László a több vezető olasz közéleti személyiség, köztük örökös szenátorok részvételével tartott emlékülésen, amelyen 1956-os emlékérmet adott át Renato Guarininak, az egyetem rektorának és Antonello Biagini tanszékvezetőnek.

Az államfő úgy vélte, az "azóta is példa nélküli nemzeti egységet teremtő" 1956 a magyar történelemnek egy ahhoz hasonló csomópontja, mint Itália egyesítése, a Risorgimento. 1956 erkölcsi vízválasztó, a szerepek egyértelműek. Nem lehet manipulálni, ki melyik oldalon állt, s utólag sem engedhető meg semmilyen manipuláció. "Csak egy ötvenhatos forradalom van, csak egyetlen öröksége, amelyből nem lehet válogatni" - hangoztatta. Azok, akiknek személyes élményük van 56-ról, úgy adhatják át a forradalom erkölcsi tapasztalatát a fiataloknak, ha "őrzik az igazságot". Hamarosan a szenvtelen történettudomány veszi át a szót, a törvényes és önjelölt politikai örökösök pedig, mint eddig is, igyekeznek a maguk hasznára fordítani 56 emlékét. Sólyom László mégis optimista, s - a XIX. század nagy forradalmainak tapasztalata alapján - reméli, hogy az 56-os magyar forradalom a magyar ifjúság számára hasonló, valódi ünnep lesz majd, mint 1848. március forradalma, és 1956 megértésre talál majd az olasz ifjúság szívében is.

Az emlékülést követően a magyar köztársasági elnök olasz kollégájával, Giorgio Napolitanóval folytat munkamegbeszélést a Quirinale olasz elnöki palotában, utána "A szabadság hőse" emlékérmeket ad át olasz közéleti személyiségeknek, köztük kčt örökös szenátornak, Giulio Andreotti volt miniszterelnöknek és Oscar Luigi Scalfaro volt államfőnek, valamint Bruno Vespa ismert televíziós személyiségnek.

MTI - fidesz.hu