Az EU zöldség- és gyümölcs feldolgozási és exporttámogatásai megszűnnének, a termesztéshez adott támogatásokat pedig függetlenítenék a termelt mennyiségektől, írta a Reuters hírügynökség kedden.
A zöldség-gyümölcs az EU mezőgazdasági-élelmiszeripari termelésének 17 százalékát teszi ki. Különösen fontos Görögországnak, Spanyolországnak és Portugáliának - ahol a mezőgazdasági termelés legalább 30 százaléka zöldség és gyümölcs -, illetve Olaszországnak és Máltának, és jelentős a szerepe a belga, a francia, a magyar, a lengyel és a holland mezőgazdaságban is, írta a hírügynökség.
Az EU zöldség-gyümölcs támogatási rendszerét utoljára 2001-ben alakították át, azóta azonban megváltoztak a keresleti-kínálati viszonyok, főleg, mert tíz új tag lépett be az EU-ba.
Például Lengyelország a világ harmadik számú áfonya- és egres termelője, negyedik málnából és feketecseresznyéből, és a hatodik eperből.
Az EU évi frissgyümölcs-termelése 38 millió tonna körül van, a jelentősebb tételei az alma, a körte, az őszibarack és a citrusfélék, amelyekből erős versenyt támaszt Chile és Dél-Afrika. Franciaország a világ ötödik, Olaszország a nagyságra hatodik almatermelője.
Az EU zöldségtermelése körülbelül 66 millió tonna évente. A friss zöldség exportja 1990 óta folyamatosan nő, de még jobban a feldolgozott zöldségeké.
MTI - fidesz.hu