fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Rekord kínai kereskedelmi többlet októberben
2006. november 8., 12:01
Kína rekord méretű kereskedelmi többletet ért el októberben: a 23,8 milliárd dolláros többlet az összes elemzői előrejelzést is messze meghaladta. Szeptemberben 15,3 milliárd dollár, tavaly októberben 12 milliárd dollár volt a többlet.

Az export 29,6 százalékkal bővült tavaly októberhez képest, 88,13 milliárd dollárra. A behozatal 14,7 százalékkal 64,3 milliárd dollárra nőtt.

Kína kereskedelmi többlete tavaly megháromszorozódott, 102 milliárd dollárra, és idén is jó úton van 60 százalékos növekedés, 160 milliárd dollár felé, annak ellenére, hogy a jüan fokozatosan felértékelődik és az amerikai kereslet már csökken, az ottani általános gazdasági lassulás miatt. Az első tíz hónap összesített kereskedelmi többlete 133,7 milliárd dollár.

Az elemzők úgy vélik, a szegényes hazai bérszínvonal miatt az import túl kevés, semhogy egyensúlyosabbá tehetné a kereskedelmi forgalmat, sőt, növekedése lassult is az idén, miközben a kivittel töretlenül bővül.

Az idén, a kormány beruházási kedvet csökkentő intézkedései nyomán, lassulva nő a nyersanyagimport is: a világ második számú olajfogyasztója, Kína kőolajimportja az első tíz hónapban 120,1 millió tonna volt, 14,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál, és októberben, 10,82 millió tonna, már 3,8 százalékkal kevesebb az egy évvel azelőttinél. Az első félévben 15,6 százalékos, az első öt hónapban 17,9 százalékos volt a többlet az egy évvel korábbihoz képest. Tavaly 3,2 százalékkal, 2004-ben 35 százalékkal bővült a kínai kőolajimport.

Az első tíz hónapban a rézimport, félkész-termékekkel együtt 1,68 millió tonna, 22,4 százalékkal kevesebb volt az egy évvel azelőttinél, a hazai termelés növekedése miatt.

A kormány átfogóan csökkentette ugyan a kiviteli vámokból a visszatérítéseket, de számos szektor még mentes a kiviteli vám alól. Ez és az olcsó bérek továbbra is vonzzák a külföldi működő tőkét: a külföldi cégek jobbára csak exportra termelnek Kínában. Ezért, és a kínai termékek olcsósága miatt, a külpiacokon "bizonyos mértékű függőség alakult ki" a kínai termékektől, és ezen a legközelebbi tíz évben aligha lehet változtatni, mondta egy elemző a Reutersnek.


MTI - fidesz.hu