A brüsszeli testület szerdai ülésén vitatta meg, hogy Törökország milyen előrehaladást ért el az elmúlt egy évben az EU-felkészülés során, s a hírek szerint úgy döntött, hogy egyelőre nem élezi ki a kérdést, nem javasolja már a mostani szakaszban a tárgyalások felfüggesztését. Ugyanakkor állítólag abban is egyetértés volt, hogy ha Törökország továbbra sem nyitja meg kikötőit a ciprusi hajók előtt, akkor az EU-bizottság még a december 14-15-i EU-csúcs előtt elfogadja majd a "szükséges javaslatokat".
Törökország tavaly októberben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval, ám ezek csigalassúsággal haladnak. Részben azért, mert a törökök maguk sem tesznek meg mindent a szükséges reformok végrehajtásáért (az EU-bizottság által készített jelentés a kiszivárogtatások szerint úgy fogalmaz, hogy a törököknél a politikai reformok lelassultak, mindenekelőtt az emberi jogok és a szólásszabadság terén, de problémák mutatkoznak a nők és a szakszervezetek jogainak tiszteletben tartásánál, valamint a hadsereg feletti polgári ellenőrzés követelményének megvalósításánál is.) Emellett az EU fogadókészségénél is gondok vannak, a nyugati közvélemény jelentős része ugyanis ellenzi a 71 milliós iszlám ország felvételét.
A legégetőbb probléma azonban jelenleg az, hogy Törökország nem tartja be az EU-val kötött vámunió kiterjesztéséről szóló tavalyi megállapodást, azaz akadályozza az EU-tag Ciprusi Köztársaság hajóinak kikötését, repülőinek leszállását török területen. Ankara azt állítja, hogy csak akkor hajlandó változtatni álláspontján, ha a nemzetközi közösség feloldja az általa támogatott Észak-ciprusi Török Köztársaság elleni embargót. Az Európai Unió viszont ezt az álláspontot elfogadhatatlannak tartja.
MTI - fidesz.hu