Az 1997-ben, jórészt korrupcióellenes programmal hatalomra került Munkáspárt a brit sajtót nyár elején elöntő riportok szerint a tavalyi választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5,5 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Jóllehet ez önmagában még nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt. Az ügyben kezdett rendőrségi vizsgálat alapja az a 81 évvel ezelőtt hozott törvény, amely tiltja, hogy a mindenkori kormány pénzért nemesi és egyéb rangokat, kiváltságokat osztogasson. Nagy-Britanniában a politikai pártok nem részesülnek állami támogatásban; a pártfinanszírozás döntően adományokból történik, elvileg szigorú átláthatósági szabályok alapján.
Prescott a legmagasabb rangú, Gordon Brown pénzügyminiszter viszont messze a legbefolyásosabb kabinettag, akivel a Scotland Yard a vizsgálat kezdete óta "felvette a kapcsolatot". Prescottot és Brownt a BBC forrásai szerint nem hallgatták ki, hanem azt kérték tőlük, hogy írásban rögzítsék, mit tudtak a választások előtt felvett 14 millió fontos pártkölcsönről. Prescottot az év elején kirobbant kínos magánéleti botránya után - irodájában bonyolított le rendszeres szexuális légyottokat huszonöt évvel fiatalabb titkárnőjével - gyakorlatilag minden jelentősebb operatív hatáskörétől megfosztották, Brownt ugyanakkor mindenki a jövőre távozó Blair hivatali utódjának tekinti. Alan Milburn volt egészségügyi miniszter, a Labour tavalyi választási kampányának irányítója szerdán maga jelentette be, hogy őt is kikérdezték az ügyben.
Általános várakozás szerint heteken belül Blairt is ki fogják kérdezni az ügyben. Ha ez megtörténik, több mint nyolc évtized után ő lenne az első, hivatalban lévő brit kormányfő, akit korrupciós ügyben rendőrségi meghallgatásra idéznek be. Legutóbb, a húszas években David Lloyd George-ot hallgatták ki, ugyancsak pénzért árult kiváltságok gyanújával. Az az ügy vezetett el ahhoz az 1925-ben elfogadott törvényhez, amely tiltja, hogy a kormány pénzbeli juttatások fejében nemesi rangot és egyéb kiváltságokat osztogasson, és amelynek alapján a mostani vizsgálat is folyik. Blair már hetekkel ezelőtt cáfolta, hogy kormánya a tavalyi választások előtt a Munkáspárt támogatóinak nemesi rangokat osztogatott volna hitelek fejében. Blair akkori nyilatkozata szerint "nem teljesen közismert", hogy a Lordok Házában van néhány hely, amelyek betöltésére a pártok javasolhatnak támogatókat. Ez nem kiváltságok osztogatása; a felső kamarába ugyanígy javasolhatnak pártoló tagokat a konzervatívok és a liberális demokraták is - tette hozzá.
Az ügyben a Scotland Yard nemrégiben meghallgatta Michael Howardot, az ellenzéki Konzervatív Párt előző vezérét és miniszterelnök-jelöltjét is.
MTI - fidesz.hu