fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kongresszusi választások fő vesztesei és nyertesei
2006. november 8., 17:45
Az amerikai félidős kongresszusi választások első nagy veszteseiről és nyerteseiről közölt összeállítást a francia hírügynökség.

A fő vesztesek:

- A republikánusok képviselőházi veresége mindenekelőtt személyes kudarc George Bush elnök számára, aki második hivatali időszakának második felében kényelmetlen hatalomosztozkodásra kényszerül a többséget szerzett demokratákkal.

- Elveszíti tisztségét Dennis Hastert, a képviselőház eddigi, a Fehér Házhoz lojális elnöke. Hastert már korábban arra kényszerült, hogy lemondjon a kollégái melletti kampányolásról egy szeptember végén kipattant botrány miatt. Azzal gyanúsítják, hogy szemet hunyt egyik képviselőtársának a viselt dolgai, nevezetesen egy kongresszusban dolgozó kiskorú fiú molesztálása felett.

- Lemondhat 2008-as elnökválasztási ambícióiról John Kerry korábbi demokrata párti elnökjelölt, miután egy félresikerült tréfát engedett meg magának a választási kampányban. Egy Los Angelesben-i választási rendezvényen arra szólította fel az egyetemistákat, hogy "minél jobban használják ki a tanulmányaikat, tanuljanak jól, legyenek talpraesettek, tanuljanak meg boldogulni az életben, különben Irakban találják magukat". John Kerry nemcsak bocsánatkérésre kényszerült, hanem le kellett mondania közszerepléseit is a félidős választások kampányában, nehogy rontsa a demokrata jelöltek esélyeit.

- Ugyancsak otromba tréfa pecsételte meg George Allen virginiai republikánus szenátor politikai sorsát, akit néhány hónapja még a 2008-as elnökválasztás esélyes jelöltjeként emlegettek. George Allen a kampányban tréfának szánva makimajomnak nevezte demokrata ellenfelének egy indiai származású önkéntes aktivistáját.

A fő nyertesek:

- Nancy Pelosi újraválasztott kaliforniai demokrata párti képviselőnő, eddigi frakcióvezető, aki minden valószínűség szerint a képviselőház első női elnöke lesz az amerikai történelemben.

- Hillary Clintont, a volt elnök, Bill Clinton feleségét nemcsak újraválasztották New York állam demokrata párti szenátorává, de 30 millió dolláros kampányával jelentősen hozzájárult pártja képviselőházi sikeréhez is.

- Barack Obama, aki sokak szerint az Egyesült Államok következő elnöke lehet, a kampány egyik legnagyobb sztárja volt. A Chicagóban megválasztott szenátor egyelőre az egyetlen fekete bőrű tagja a szenátusnak.

- John McCain arizonai szenátor, akinek újraválasztása nem volt kérdéses, George Bush republikánus ellenfele volt a 2000-es elnökjelölti versengésben. Ma már őt tartják a legesélyesebb republikánus elnökjelöltnek a 2008-as elnökválasztáson. Ő az, aki a pártban megtestesíthetné a "változást a folytonosságban", és új republikánus színeket hozhatna a következő elnökválasztáson.

MTI - fidesz.hu