fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bezzeg Amerika!
2006. november 10., 08:42
Lemondott posztjáról az eltávolíthatatlannak tartott héja, a George W. Bush elnök jobbkezeként számon tartott Donald Rumsfeld. Az iraki háború atyjaként emlegetett amerikai védelmi minisztert az utóbbi időben már saját táborából is egyre többen tartották alkalmatlannak arra, hogy vezesse a haderőt.

Paul Eaton nyugalmazott tábornok, aki 2003-tól 2004-ig az iraki hadsereg kiképzésének irányítója volt, úgy fogalmazott, hogy a védelmi miniszter mindenki másnál felelősebb az Irakban kialakult helyzetért. Kenneth Adelman, Bush egykori tanácsadója szerint a neokonzervativizmust járatták le a háborúval. Richard Perle, aki a Pentagon politikai tanácsadó testülete vezetőjeként aktív részese volt az Irak elleni támadás megindításának, azt nyilatkozta: ha 2003-ban előre látta volna, hová vezet ez a háború, akkor valószínűleg nem javasolta volna Szaddám Huszein megbuktatását.

Az egyes neokonzervatív vélemények mára majdnem hogy megegyeznek a liberális The New York Times álláspontjával, amely szerint Rumsfeld stratégiailag, hadműveleti szempontból és taktikai téren is alkalmatlan, és mindenki másnál súlyosabb felelősség terheli azért, ami Irakban történt. Ezért mennie kell - szólt a lap ítélete.

A közvélemény-kutatások már nyáron jelezték, hogy az amerikaiak több mint fele kritikus szemmel tekint az Irakban követett stratégiára. A közhangulaton csak tovább rontott az a friss amerikai titkosszolgálati jelentés, amely szerint az iraki konfliktus tovább fokozta a világméretű terrorizmust. Rumsfeld mégis kitartott. Elszántnak tűnt. Bátornak tartotta magát.
A félidős kongresszusi választásokat megelőzően egyre többen írtak, nyilatkoztak arról, hogy a megméretés tulajdonképpen Irakról szól, a háborús stratégiáról dönt majd. Több elemző fogalmazott úgy: a választás egyben népszavazás az iraki háborúról.

A republikánusok nem utasították el mély felháborodással és értetlenséggel ezt a megközelítést, s demokrata ármánykodást sem véltek a háttérben. Nem hivatkoztak arra, hogy összességében mégis csupán részleges törvényhozói megméretésről van szó, ráadásul az amerikai rendszer köztudottan prezidenciális, azaz egyetlen kormánytagnak sem kell kötelező módon távoznia, bármi is legyen a voksolás eredménye. Bush, Rumsfeld és környezete gyorsan tudomásul vette a számukra lesújtó eredményt.

Elfogadták, hogy a szavazók - az egyébként hivatalos formában természetesen nem Irakról szóló választáson - tulajdonképpen a háborús politikáról mondtak ítéletet. A következtetéseket is levonták, s ennek eredményeként Donald Rumsfeld lemondott. Megelőzte ezzel, hogy a demokrata sikertől felbátorodott háborúellenes többség esetleg az utcára vonuljon. Kijelenthető: a terjeszkedő és gőgös politikája miatt mostanában joggal ostorozott Egyesült Államokban azért működik a demokrácia. Amerika még nem következmények nélküli ország - mondhatná a politológus.

Ugye, ezt is észreveszik idehaza a "bezzegamerikázók"? Ugye, lesz legalább néhány olyan írás a balliberális sajtóban, amely most nem csak New York féktelen liberalizmusa és az arab világ irányába erőszakkal indított neokonzervatív "demokráciaexport" miatt szereti a maga véleményformáló módján Amerikát, hanem azért is, mert lám-lám, ott nem erény a hatalomhoz való esztelen ragaszkodás? Ugye - legalább néhány pillanatra -, mellőzik a "na jó, de..." kezdetű érvelést, és sutba dobják a jó öreg kettős mércét? Ha igen, közösen kérhetnénk egy egész kis magyarországi demokráciaexportot Rumsfeld úrtól.

Pataky István, Magyar nemzet


fidesz.hu