fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Harkány lett a városi gyógyfürdő egyedüli tulajdonosa
2006. november 10., 18:30
Hivatalosan is az önkormányzat lett a harkányi gyógyfürdő egyedüli tulajdonosa, miután Bédy István polgármester pénteken átvette a részvények fennmaradó 50 százalékát Hargitai Jánostól, az egykori társtulajdonos baranyai önkormányzat közgyűlésének elnökétől.

A város, élve elővásárlási jogával, összesen 1,65 milliárd forintot fizetett a megyei önkormányzatnak q létesítményeket működtető Harkányi Gyógyfürdő Zrt-ben lévő, 442 millió forint névértékű értékpapírjaiért. A pénzt banki hitelből és ingatlaneladásokból teremtette elő.

Bédy István a vásárlást az 1823 óta működő gyógyfürdő történelmének egyik legfontosabb állomásaként értékelte. Azt mondta: a fürdő már többször volt a város tulajdonában, de a hatalom többször is "bekebelezte". Az pedig, hogy tíz évvel ezelőtt Harkány a megyével közösen kapta meg, sok feszültséget szült.

Szeretnénk bebizonyítani, hogy az önkormányzat képes politikamentesen, sikeresen működtetni a fürdőt, amely Pécs és Villány mellett Baranya egyik legfontosabb turisztikai vonzdreje - fogalmazott a politikus.

Bédy István hozzátette: ezért sem tervezik aórészvénycsomag kisebbségi részének értékesítését. Erre csak akkor kerülne sor, ha a város élete megkívánja, vagy ha sikerül olyan befektetőt találni, aki hosszú távon együttműködne a létesítmények fejlesztésében.

Elmondta, az önkormányzat jelenleg önálló beruházásokat tervez. A meglévő medencék folyamatos modernizációján túl a fürdő melletti 10 hektáros területen látványfürdőt képzelnek el, ezt a következő években európai uniós pályázati források bevonásával kívánják megvalósítani.

Bédy István az MTI kérdésére, hogy nem lesz-e túlságosan megterhelő az évi mintegy 2 milliárd forintból gazdálkodó és jelenleg félmilliárd forint hosszú lejáratú hitelt törlesztő kisvárosnak a részvényvásárláshoz szükséges hitelfelvétel, azt mondta, kedvezményes kondíciókkal jutottak pénzhez.

Tájékoztatása szerint az összeget 20 évre, 3 éves türelmi idővel vették fel. A fürdő árbevételének egy részét törlesztésre fordítják, a többiből fejlesztenek. Reményeik szerint önkormányzati ingńtlanok értékesítéséből fokozatosan enyhíthetnek terheiken.

Kékes Ferenc, a Baranya Megyei Közgyűlés korábbi elnöke idén júliusban jelentette be: a megyei önkormányzat eladja a harkányi gyógyfürdőt üzemeltető társaságban lévő tulajdonrészét, hogy előteremtse a Pécs Európa kulturális fővárosa 2010 (EKF) program fejlesztéseihez szükséges önerő ráeső, 850 millió forintos részét.

Hozzátette, a lépés azért is ésszerű, mert a fürdőnek amellett, hogy fejlesztései komoly ráfordítást igényelnek, évente mindössze 10 millió forint nyeresége van. Az önkormányzat viszont azzal, hogy az EKF öt nagyprojektje közül vállalta a regionális könyvtár, továbbá a nagy kiállítótér felépítését, 2010-re 8,5 milliárd forint összértékű ingatlanokkal gyarapodik.

Bédy István a részvények pénteki átadásakor elmondta, hogy a Harkányi Gyógyfürdő Zrt. törzstőkéje 884 millió forint, tavaly 860 ezer látogatóból 1,1 milliárd árbevételt és 14 millió forint adózás előtti eredményt könyvelhetett el.

MTI - fidesz.hu