Ezek a rádiólokátorok a világon állítólag egyedüliként be tudják mérni az úgynevezett láthatatlan repülőgépeket is.
"Az értesülést nem cáfolom. Cégünk valóban összekapcsolódott egy amerikai partnerrel" - mondta a lapnak Milan Bernard, a pardubicei ERA cég kereskedelmi igazgatója az amerikai Rannoch Corporation, amely a civil és a katonai szféra számára állít elő szoftvereket. Jelentős partnerei közé tartozik az amerikai Pentagon is.
Az üzlet részleteit a jövő héten hozzák nyilvánosságra, állítja Bernard. Az amerikai cég nem nyilatkozott.
"Tudomásom van arról, hogy az ERA olyan stratégiai partnert keresett, amelynek segítségével megerősödhetne és könnyebben érvényesülhetne a nemzetközi piacokon" - jelentette ki Jirí Hynek, a cseh fegyverkereskedők szövetségének elnöke. Az ERA a szövetség tagja.
A cseh védelmi minisztériumnak egyelőre nincsenek információi a tranzakcióról. Ugyanakkor tudni kell, hogy magáncégekről van szó, amelyeknek üzleteibe az állam nem avatkozhat bele - közölte az újsággal Andrej Círtek, a védelmi tárca szóvivője.
A cseh kormányzat állítólag amerikai nyomásra a múlt évben megakadályozta, hogy az ERA hat darab Vera rádiólokátort adjon el Kínának.
Elismeréssel nyilatkozott a Veráról a közelmúltban Donald Rumsfeld távozó amerikai védelmi miniszter is. Rumsfeld úgy vélte, hogy a Verát mind az amerikai hadseregnek, mind a NATO-tagországok hadseregeinek is fel kellene venniük fegyverzetükbe.
MTI - fidesz.hu