A négynapos budapesti rendezvény Verzió díját a közönség szavazatai alapján kapta Aleksandar Manic filmje, amely a macedón cigányok törekvéseit mutatja be.
A programban hat magyar, emberi jogi témájú alkotást mutattak be, így Dobray György: Gólyamese, Kékesi Attila: A forradalom arca. Egy pesti lány nyomában, Lakatos Róbert: Moszny, Németh Gábor Péter: Végállomások, Szalay Péter: Határeset, továbbá Astrid Bussink - Trencsényi Klára: A komp nem üzemel című filmjét.
Először osztották ki a Legjobb Magyar Verzió Film díját, amelyet Lakatos Róbert Moszny című portréfilmjének ítéltek oda egy olyan magányos férfi gyengéd és figyelmes ábrázolásáért, aki a változó világban ragaszkodik értékeihez.
A Duna Televízió elismerését Hanna Polak és Andrzej Celinski A pályaudvar gyermekei című alkotása kapta.
A Tanár és a Diák Verziók vetítéssel egybekötött beszélgetéseit neves előadók vezették: Barotányi Zoltán újságíró, Bíró András szociológus, Kende Ágnes szociológus, Mink András történész, Tamási Miklós kutató és Weyer Balázs főszerkesztő.
Zádori Zsuzsa, a fesztivál igazgatója elmondta: a rendezvény sikere azt bizonyítja, hogy Budapesten kíváncsiak a dokumentumfilmekre, a súlyos kérdéseket felvető alkotásokra.
A Verzió fő programjában négy nap alatt 31 ország 43 filmjét tekinthették meg az érdeklődők, közülük 33-at később mutatnak be a magyar mozik.
A műsorban szerepelt öt kortárs magyar alkotás, valamint egy olyan is, amely holland-skót-magyar koprodukcióban készült. A nyitófilm Hanna Polak A pályaudvar gyermekei (The Children of Leningradsky) című megrázó alkotása volt, amely egy moszkvai pályaudvaron és annak környékén elő hajléktalan gyerekek életét mutatja be. A művet 2004-ben rövid dokumentumfilm kategóriában Oscar-díjra is jelölték.
MTI - fidesz.hu