A tanyavilág és Szeged vidéke így kevesebb forráshoz jut - mutatott rá a néppárti képviselő annak kapcsán, hogy a magyar kormány várhatóan november végén küldi el Brüsszelbe az ország regionális programjait.
A Dél-alföldi Regionális Operatív Program (DAROP) a régió sajátosságait tükrözi azzal, hogy nagy hangsúllyal szerepel benne a tanyasi és a vidéki rendszer problematikája, a gyógyturizmus és a tudás alapú társadalom.
Természetes, főleg Szeged esetében, hogy előtérbe helyezi a K+F, azaz a kutatási-fejlesztési tevékenységet, az innovációt és az egészségügy kutatást. Lehetséges, hogy "bejön" a koncepció, miszerint a város egy tágabb térségnek is egészségügyi szolgáltató központjává váljék - vélekedett a politikus.
Hozzátette: nem világos azonban, hogy a szegedi pólus koncepciója miből valósul meg. Csak sejteni lehet, hogy a regionális operatív programból; ebben az esetben a kevés pénzből, amelyet a régió kap, még kevesebb marad arra, amit a vidéki települések szabadon felhasználhatnak.
"Ez pedig nem elegendő ahhoz, hogy megtartsák az embereket és csökkentsék az elvándorlási hajlamot. Rendben van, hogy Szeged a régióközpont és kisugárzása van, de nem lesz hova sugároznia, ha a tanyavilág és a környékbeli kisvárosok beomlanak" - fogalmazott.
Szerinte kitörési pont lehet a gyógyturizmus és a logisztika, de a vidékfejlesztést, valamint a mezőgazdaságot sem kellene feladni.
A régió egyik nagy lehetősége a határmenti tevékenység, hiszen sajátos földrajzi helyzetének köszönhetően a Bánáttal, Bácskával és a Partiummal is határos, amelyek előbb-utóbb európai törekvésként Magyarországhoz zárkóznak fel - hangsúlyozta.
Becsey Zsolt emlékeztetett arra, hogy eddig is számos projekt valósult meg magyar-román, magyar-szerb és háromoldalú programok segítségével, amelyek célja nem csak a kapcsolatfelvétel és ismerkedés volt.
Példaként említette az Interreg programkeretében megvalósuló, a román piacot célzó mórahalmi élelmiszeripari kereskedelmi és feldolgozó központ létrehozását, valamint az Európai Unió Kísérleti Kisprojekt Alapjának segítségével, magyar és szerb szakemberek együttműködésével létrehozott tanulmányt, amely a vajdasági ivóvízminőség-javítási program előkészítéséhez készült.
MTI - fidesz.hu