fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kitüntetéseket adtak át Londonban 1956 évfordulóján
2006. november 16., 07:49
Magas kitüntetéseket adományozott Sólyom László köztársasági elnök öt brit közéleti személyiségnek az 1956-os forradalommal kapcsolatos tevékenységük elismeréseként; a kitüntetéseket szerda este adta át Magyarország londoni nagykövetségén Szombati Béla távozó nagykövet.

Lord Denis Healey, a kormányzó Munkáspárt veteránja, egykori védelmi miniszter a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét kapta, mert annak idején sokat tett azért, hogy a magyar kérdés ne kerüljön le a nemzetközi politika napirendjéről. Ugyanebben az elismerésben részesült Sir Christopher Chataway volt konzervatív parlamenti képviselő, aki igen sokat segített a Nagy-Britanniába érkező magyar menekülteknek, és ennek során szerzett tapasztalatai alapján elérte, hogy az ENSZ 1959-et a menekültek évének nyilvánította. Christopher Lord és Robert Oakeshott, akik a forradalom idején, oxfordi diákként - külön-külön - gyógyszert vittek a felkelőknek, a Szabadság hőse emlékérmet vehették át.

Peter Fryer újságírónak, a Brit Kommunista Párt akkori napilapja, a Daily Worker Budapestre küldött tudósítójának, aki a forradalom leveréséről küldött tényszerű beszámolói miatt lapjával és a párttal is szembekerült, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét adományozták. Fryer azonban az elismerést már nem tudta átvenni, mert két héttel ezelőtt, 80 éves korában elhunyt; a kitüntetést fia vette át a nagykövetségen. Peter Fryert Johnnie Campbell, a Daily Worker főszerkesztője küldte Magyarországra az 1956-os forradalom idején. A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit napilap néhány hete, a magyar forradalomról közölt cikksorozatában azt írta: Fryertől személyesen John Gollan, a Brit Kommunista Párt főtitkára várta volna el azoknak a beszámolóknak a cáfolatát, amelyek magyarokra tüzelő orosz tankokról szóltak. Fryer azonban a BKP azon elemzésével került homlokegyenest szembe, amely szerint Magyarországon "fasiszta-reakciós" kísérlet történik a szocializmus megsemmisítésére és a kapitalizmus helyreállítására. Három tudósítása közül kettőt kidobtak, egyet erősen átszerkesztettek. Fryer ezután távozott a kommunista párt lapjától - később még tizenkilenc újságíró követte példáját -, majd a pártból is kilépett, és könyvet írt a forradalom történetéről. A Brit Kommunista Pártot a szovjet beavatkozás után 1957 januárjáig kilencezer tagja hagyta ott, az akkori taglétszám negyede.

MTI - fidesz.hu