A megkérdezettek többsége úgy látja, hogy Csehországban a rendszerváltás óta eltelt időszakban már kiépültek a demokrácia alapjai, s az ország társadalmi viszonyai stabilak és számos tekintetben már összehasonlíthatóak a nyugat-európai demokráciákkal. A legnagyobb vívmánynak a szabad mozgást, szabad vállalkozást és a szólásszabadságot minősítették. Mintegy 25 százaléknak viszont az a véleménye, hogy a csehországi demokrácia nagyon hiányos és sok kívánni valót hagy maga után. Kissé más eredményt hozott az a felmérés, amelyben egy másik intézet, a CVVM a lakosság létfeltételeit firtatta. Ezen a téren mindössze a csehek egyharmadának a véleménye az, hogy a mai piacgazdaságban jobb az élet, mint az 1989 előtti szocialista rendszerben.
A felmérés szerint a megkérdezettek 36 százaléka állította, hogy a mai létfeltételek jobbak, mint a szocializmusban voltak. Harmincöt százalék szerint nincs különbség a két rendszer között, míg 15 százalék úgy látja, hogy a régi rendszer jobb volt a mainál, s akkor jobban éltek az emberek. A megkérdezettek mintegy 14 százaléka nem nyilatkozott, illetve azt mondta, hogy a kérdést nem tudja megítélni. A szocialista rendszert elsősorban az idősebbek részesítették előnyben. Úgy vélték, hogy a múltban biztonságosabb és nyugodtabb volt az élet, s nem kellett félni a holnapoktól, nem volt létbizonytalanság. A szocialista rendszer mellett voksolt az alacsonyabb jövedelmű emberek jelentős része is.
A piacgazdaságot a vállalkozók, illetve a felsőfokú végzettséggel és általában a magasabb jövedelemmel rendelkező személyek támogatták. A mai rendszer legnagyobb problémájának a mindkét felmérésben az élet minden területén megnyilvánuló korrupciót, a munkanélküliséget és a bűnözést nevezték az emberek.
MTI - fidesz.hu