A fővárosi hajléktalanokat ellátó szervezetek intézményeinek egy része olyan ingatlanban működik, melyek használata jogilag rendezetlen - mondta Virág Tamás, a Léthatáron Alapítvány vezetője.
Közölte, hogy az elmúlt időszakban áttekintették a fővárosi hajléktalanokat ellátó intézmények jogi helyzetét, s kiderült, hogy az átmeneti szállókon 1.818 férőhelyből több mint 400 érintett, az éjjeli menedékhelyeknél 1.800 férőhelyből majdnem 700 sorsa bizonytalan, a nappali melegedőknél pedig 2.800 férőhelyből 600 esetében kétséges, hogy tud-e működni a jövőben úgy, mint eddig. Ezek olyan intézmények, amelyeknek megvan minden működési engedélyük és megfelelő az ellátás - hangsúlyozta Virág Tamás.
A fővárosban működő három hajléktalanok otthonában 80 férőhely van, az otthonok közül az egyik az év végén megszűnik, itt 20 ember érintett, egy másik intézményre jogerős bontási határozat van, ebben 35-en laknak és a harmadiknak helyet adó ingatlan használata sem rendezett, itt 46 férfi lakó érintett.
A Tízek Tanácsa javasolja, hogy az állam a jelenleginél sokkal nagyobb szerepet vállaljon a biztonságos működési feltételek megteremtéséhez és a döntéshozók ne engedjék, hogy sorra szűnjenek meg intézmények csupán azért, mert a számukra helyet adó ingatlanokat másra hasznosítják, a bérletet felmondják és ezzel ellehetetlenítik működésüket.
A tájékoztatón közölték, hogy a Tízek Tanácsának tudomására jutott, hogy készül egy minisztériumi rendelet, amely alapján az eddigiektől eltérően az újonnan induló, hajléktalanokat ellátó intézmények nem mindegyike kapná automatikusan a normatív állami támogatást akkor sem, ha egyébként megfelelnek a jogszabályban leírt szakmai követelményeknek.
A rendelet-tervezet szerint az önkormányzati és az egyházi intézmények továbbra is automatikus támogatásban részesülnének, a civil szervezetek által működtetetteknél viszont feltételként szabnak egy további minisztériumi engedélyeztetést, amely során azt vizsgálnák, hogy szükség van-e az adott területen ilyen szolgáltatásra.
Gurály Zoltán, a Menhely Alapítvány vezetője elmondta, hogy amennyiben ezt a rendeletet elfogadják, a Tízek Tanácsa az Alkotmánybírósághoz fordul.
MTI - fidesz.hu