Az Európai Bizottság elnöke a der Tagesspiegel című, liberális berlini lap vasárnapi számában megjelent nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az uniónak szüksége van a francia és a holland elutasítás miatt elakadt európai alkotmányban foglalt alapvető elemekre.
Barroso annak a nézetnek adott hangot, hogy az EU-n belül a döntési mechanizmust hatékonyabbá kell tenni. Ezen túlmenően egy olyan demokratikus rendszerre van szükség, amely minden szinten világosan meghatározza a felelősségeket. Végezetül elengedhetetlen a nagyobb összetartás, mindenekelőtt a külpolitika területén - fogalmazott Barroso, hozzátéve, hogy mindezek olyan pragmatikus okok, amelyek nélkülözhetetlenné teszik az alkotmányt.
Az Európai Bizottság elnöke annak a reménynek adott hangot, hogy a küszöbön álló német uniós elnökség előre viszi majd az európai alkotmányozás ügyét. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta: sokat vár attól a berlini nyilatkozattól, amelyet a tervek szerint jövő márciusban fogadnak el a tagállamok abból az alkalomból, hogy ötven évvel korábban alakult meg az Európai Unió elődje, az akkori Európai Gazdasági Közösség.
"Büszkék vagyunk az EGK-t megalakító római szerződésre, de most már a jövőről van szó" - hangoztatta Barroso, utalva arra: a tervezett nyilatkozat valamennyi tagállam számára alkalmat teremt ahhoz, hogy megerősítse elkötelezettségét a közös elvek, illetve értékek iránt.
Az Európai Bizottság elnöke reményét fejezte ki, hogy a német elnökség végére sikerül egy olyan közös tervet kidolgozni, amely kijelöli az utat az eredményes alkotmányozáshoz.
Hasonlóan nyilatkozott Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament néppárti frakciójának vezetője. A konzervatív politikus - aki az egyik legesélyesebb jelölt a parlament következő elnöki tisztségére - a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjúban a német elnökség legfontosabb feladatának az alkotmányozás folyamatának továbbvitelét nevezte. A konzervatív német politikus óvott a túlzott várakozásoktól, hangoztatva, hogy a problémát nem lehet a következő fél évben sem megoldani. Ugyanakkor hangsúlyozta: a német elnökségnek egyfajta menetrendet kell kidolgoznia az alkotmány elfogadására. Végezetül annak a reménynek adott hangot, hogy a jelenlegi tervezetből "a lehető legtöbbet" sikerül megmenteni.
MTI - fidesz.hu