Nincs több tartalékuk a pékeknek, ezért az energia és alapanyag árának emelését máli a vásárlókkal kell megfizettetniük. A szövetség értékelése szerint az iparág az összeomlás szélén van, a pékségek felélték tartalékaikat. Jellemző, hogy az üzemek négy éve nem vettek új gépeket, mert pénzüket a folyamatos áremelkedések kompenzációjára fordították. A szakemberek szerint példátlan mértékű alapanyagár-emelkedést kellett elviselniük az üzemeknek.
A liszt kilójának ára például fél év alatt 36 forintról 56-ra nőtt. Idén eddig már hatvan pékség jelentett csődöt, míg tavaly egész évben 56 üzemben hagyták abba a munkát - tudta meg a Független Hírügynökség Ilonka Boldizsártól, a szövetség elnökétől. A testület szombati soproni ülésén az is kiderült, a pékek lobbizni fognak azért, hogy a kereskedelmi vagy a versenytörvényben a kormány változtasson több szabályon. A szakemberek a kereskedőkkel szembeni hátrányaikon akarnak így csökkenteni.
A nagyobb pékségek több csődbe jutott üzemet vásároltak fel, de arra már nem maradt pénz; hogy üzleteket is vegyenek. Azt szeretnék elérni, hogy a magyar pékek is függetlenek legyenek a szerintük indokolatlan haszonnal dolgozókereskedőktől.
Az elnök példaként Ausztriát említette. Ott a pékek hetven százalékának saját boltja van, míg Magyarországon ez az arány mindössze 15 százalék. Ilonka Boldizsár szerint a pékek, továbbra sem tekintik versenytársnak a hipermarketek üzemeit. Ilonka Boldizsár szerint ott más minőségű termékek készülnek, és a költségeiket sem valós áron számolják. Példaként említette, hogy van olyan nagyáruház, ahol a péküzem villanyszámláját nem különítik el, így a pékáru termékek árában sem jelenik még az egyre drágább energiaköltség.
A pékek decemberben kezdik ártárgyalásaikat, így várhatóan jövő év elejétől kell a vásárlóknak is többet fizetni a kenyérért.
Magyar Nemzet - fidesz.hu